Prečítajte si o výhodách a pohodlí elektrického ohradníka smart fencee podľa slov známeho chovateľa shetlandských oviec pána Romana Cieslara.
Kúpili ste si elektrický ohradník a premýšľate, ako ho uzemniť? Uzemnenie elektrického ohradníka je jedným z kľúčových procesov, od ktorého závisí celková funkčnosť zariadenia. Preto vám odporúčame venovať mu zvýšenú pozornosť.
Prvým krokom k dokonalému uzemneniu je kontrola všetkých potrebných súčastí elektrického ohradníka. Môžete si vybrať z jednotlivých komponentov ohradníka alebo kompletných súprav, ktoré vám výrazne zjednodušia nákup. Ak si vyberiete súpravu, musíte zhodnotiť, či vám dodávané komponenty a počty vyhovujú, a prípadne si objednať niektoré ďalšie prvky, napríklad počet stĺpikov alebo dlhší drôt. Tester si môžete zakúpiť aj samostatne, buď diódový, alebo digitálny.
Na zostavenie elektrického ohradníka budete potrebovať:
Ďalším krokom je výber miest, kde budete inštalovať zemniace tyče s antikoróznou úpravou. Pri výbere miesta pamätajte na pravidlo, že čím je stanovište vlhšie, tým je vyššia vodivosť. Piesočnatá alebo kamenistá pôda sa preto neodporúča.
Zemné tyče musia byť zabetónované v hĺbke najmenej 1 m. Jedinou výnimkou sú ohrady napájané batériovými generátormi alebo pracujúce pri nízkom výkone. V prípade takýchto zdrojov musí byť hĺbka uzemnenia aspoň 0,5 m.
V závislosti od potrieb konkrétneho generátora alebo ak oplotenie nefunguje správne, odporúčame inštalovať viac uzemňovacích tyčí. To platí aj pre suchú pôdu s nižšou elektrickou vodivosťou. Ďalšie tyče umiestnite vo vzdialenosti približne 3 m od seba. Nezabudnite, že uzemňovacie tyče nesmú byť hrdzavé - hrdza izoluje.
Dbajte tiež na to, aby medzi uzemňovacou tyčou ohrady a iným uzemňovacím systémom (napr. uzemnením domu, ochranným uzemnením elektrického systému alebo uzemnením poplachového systému narušenia) bola vzdialenosť minimálne 10 m. Nikdy nepripájajte generátor k iným existujúcim uzemňovacím systémom alebo k uzemňovaciemu systému iného generátora. Každý generátor musí mať vlastné uzemnenie.
Podstatou fungovania ohradníka je vytvorenie záporného pólu v zemi a kladného pólu vo vzdušných vodičoch. Práve to zabezpečí uzemnenie. Impulz a následný skrat nastane, keď sa vodič a zviera stojace na zemi dostanú do kontaktu. V zemi sa vytvorí mínusový pól a v nadzemnom vedení plusový pól.
Pre správne fungovanie elektrického ohradníka musí byť trvalo udržiavaná minimálna hodnota napätia. Napätie je predovšetkým nositeľom impulzu, a preto je potrebné zabezpečiť jeho hodnotu minimálne 2 500 - 3 000 V.
Skontrolujte, či váš uzemňovací systém funguje tak, ako má.
Nápomocný vám bude aj náš videonávod, ktorý podrobne opisuje celý postup inštalácie elektrického ohradníka vrátane ukážky uzemnenia.
Stále si nie ste istí, čo máte robiť? Neváhajte nás kontaktovať s akýmikoľvek otázkami.
Potrebujete poradiť? Jiří Stolín
Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.
Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.