Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Aké napätie má elektrický ohradník?

Elektrický ohradník funguje na princípe uzavretia elektrického obvodu medzi drôtom ohradníka a zemou. Vysoké napätie generované elektrickým zdrojom je rozhodujúce pre správne fungovanie ohradníka.

Aby bol elektrický ohradník účinný a prekonal odpor kože zvieraťa, musí sa namerať dostatočné napätie. Výška minimálneho napätia závisí od konkrétneho zvieraťa. V prípade citlivejších zvierat, ako sú kone a psy, sa musí namerať napätie minimálne 2 500 V. V prípade menej citlivých zvierat je táto hodnota približne 3500 V. Medzi tieto zvieratá patria napríklad kozy alebo ovce.

V režime bez záťaže generujú ohradové zdroje napätie v rozsahu 9000 - 12 000 V. Každý prvok v ohrade má však svoj vlastný odpor, ktorý znižuje generované napätie. Výrazné poklesy napätia môžu byť spôsobené napríklad zlou inštaláciou ohrady alebo uzemnenými prívodmi. Pozor najmä na vysokú vegetáciu v okolí prívodov alebo na zlomené či zhrdzavené prívody. V bežnej ohrade preto merajte hodnoty v rozsahu 6000 - 9000 V.

S výškou napätia súvisí aj dĺžka plotu. Pri dlhých plotoch často dochádza k úbytkom napätia. Preto dôkladne zvážte, aký vodič pre plot použiť. Vo všeobecnosti neodporúčame používať vodiče s vysokým odporom. Úbytok napätia by mohol byť po určitej vzdialenosti taký veľký, že by plot už neplnil svoju funkciu. Pri dlhších a ťažších plotoch preto odporúčame používať vodiče v kombinácii s meďou, ktorá má takmer nulový odpor a zabezpečuje dostatočné napätie po celej dĺžke plota.

Elektrické ohradníky sú pri správnej inštalácii úplne bezpečné, a to aj napriek vysokému napätiu, ktoré preniká ohradníkom. Veľkosť napätia je dostatočná na to, aby zviera šokovala a odpudila. V žiadnom prípade však zviera nezažije bolestivý kontakt. Napätie sa šíri v impulzoch, čo umožňuje, aby sa drôt v prípade náhodného kontaktu uvoľnil a vzdialil. Bezpečnosť elektrického ohradníka sa tak zvyšuje nielen pre zvieratá, ale aj pre ľudí.

Ako zistím hodnotu napätia na elektrickom ohradníku?

Ak chcete zistiť aktuálnu hodnotu napätia vášho elektrického ohradníka, použite skúšačku napätia. Ponúkame vám buď digitálne, alebo diódové skúšačky. Ako zmeriate napätie? Zapichnite zemniaci kolík do zeme a dotknite sa drôtu s kovovým očkom. Diódy alebo displej vám potom ukážu hodnotu.

Skúšačky umožňujú merať aktuálne napätie na vodičoch elektrického ohradníka. Môžu byť tiež dobrým pomocníkom v prípade hľadania poruchy na ohradníku. Ponúkame dva typy, lacnejšou ekonomickou variantou je diódová skúšačka vo vyhotovení do 12 kV. Tento typ skúšačky zobrazuje hodnoty v krokoch po 1000 V a nepotrebuje žiadnu batériu na napájanie. 12 kV diódovú skúšačku môžete získať zadarmo pri kúpe…

Prejsť do kategórie

Naše kombinované zdroje fencee power série DUO PD môžu vyjadriť úroveň napätia pomocou funkcie LED bargrafu alebo bargrafového displeja. Zistená hodnota je len orientačná, ale postačuje na kontrolu funkčnosti vášho plotu.
Bargraf pozostáva zo šiestich LED indikátorov - dvoch červených, dvoch žltých a dvoch zelených. Podľa konkrétnej indikovanej polohy môžete ľahko zistiť aktuálnu hodnotu napätia. Popis konkrétnych indikačných stavov a rozsahov nájdete na nasledujúcej schéme, vo videu a, samozrejme, v návode na obsluhu vášho zdroja.

Zdroje fencee energy DUO ED a energy DUO RF EDX ponúkajú aj zobrazenie presnej hodnoty. Všetky zariadenia s RF technológiou zobrazujú hodnotu napätia na centrálnom ovládacom zariadení FENCE GATEWAY W100 alebo FENCE GATEWAY GW10. V zdrojoch fencee power DUO RF PDX sa napätie zobrazuje na displeji diaľkového ovládania.

Všetky chytré zariadenia farmy môžete prehľadne monitorovať a ovládať z telefónu alebo z webu. Môžete napríklad na diaľku vypínať a zapínať zdroje, regulovať ich výkon, kontrolovať hodnoty napätia a uzemnenia plota.

Prejsť do kategórie

Naše zdroje ponúkame v niekoľkých modelových radoch, ktoré ponúkajú rôzne funkcie a sú vhodné pre rôzne aplikácie. Sme česká spoločnosť, ktorá vyrába predovšetkým v Lanškroune. Prvotriednu kvalitu garantujeme predĺženou trojročnou zárukou. Pri vývoji našich výrobkov dbáme na jednoduchosť obsluhy a inštalácie. V prípade záujmu si môžete zariadenia fencee pozrieť a vyskúšať na mnohých miestach po celej Českej republike.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. V prípade najčastejších otázok odporúčame využiť náš helpdesk alebo live-chat s našimi technickými poradcami. Môžete nás kontaktovať aj e-mailom. Naše technické oddelenie je tu pre vás na adrese info@fencee.cz.

Jiří Stolín

Potrebujete poradiť? Jiří Stolín

Prihláste sa na odber noviniek a nič vám neunikne.

Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.

Máte otázku? Spýtajte sa nás. Vyplňte nasledujúci formulár a my sa o to postaráme.

*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.