Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Ako správne nainštalovať elektrický ohradník?

Elektrický ohradník je fyzická a psychologická bariéra, ktorá bráni zvieratám v úteku z výbehu. Základom jeho fungovania je zdroj, ktorý vysiela do výbehu krátke a intenzívneprúdové impulzy. Výber vhodného zdroja impulzov je preto prvým krokom k úspešnému zapojeniu zariadenia.

Jak funguje elektrický ohradník
Ako elektrický ohradník funguje

Zdroj napätia

Naše zdroje sú k dispozícii v niekoľkých modelových radoch, ktoré ponúkajú rôzne funkcie a sú vhodné na rôzne aplikácie. Pred kúpou ohradníkového zdroja zvážte plánovanú dĺžku ohrady, jej umiestnenie a druh chovaných zvierat. Tieto kritériá určujú požadovaný výkon zdroja napájania. Okrem toho zvážte, či máte možnosť pripojiť sa k elektrickej sieti v mieste plánovanej ohrady. Ak nie alebo ak od zdroja očakávate viac, vyberte si kombinovaný zdroj napájania, ktorý v porovnaní so základnými sieťovými zdrojmi ponúka viac praktických funkcií a možností.

Pri citlivých zvieratách, ako sú psy, kone a hovädzí dobytok, preto vždy dodržiavajte minimálne napätie 2500 V. Pri menej citlivých zvieratách, ako sú kozy alebo ovce, odporúčame aspoň 3000 V. Počítajte však s odporom, ktorý prirodzene znižuje napätie. Výrazné poklesy napätia spôsobuje okrem iného únik do zeme, ktorý je najčastejšie spôsobený vysokou vegetáciou v blízkosti prípojky. V neposlednom rade je potrebné zabezpečiť spoľahlivé spojenie medzi zdrojom a ohradou. Dokonalé spojenie sa dosiahne použitím vysokonapäťového kábla.

Uzemnenie, vodiče a veľkosť ohrady

Kľúčovým krokom v celej inštalácii je správne uzemnenie. To by sa malo vykonať na čo najvlhkejšom mieste pomocou uzemňovacích tyčí z nehrdzavejúceho kovu - hrdza izoluje. Minimálna hĺbka potrebná na uzemnenie je 1 m. V horších podmienkach odporúčame uzemnenie na viacerých miestach. Nezabudnite tiež na pravidlo, že čím výkonnejší zdroj používate, tým lepšie uzemnenie musíte vytvoriť.

Ďalšou fázou je inštalácia vodičov. Vodiče rozdeľujeme na laná a pásky. Ponúkame aj vodivé siete, s ktorými sa dá ľahko manipulovať. Ak váhate, aký vodič zvoliť pre váš elektrický ohradník, prečítajte si viac o výbere správneho vodiča pre elektrický ohradník. Na spoľahlivé spojenie vodičov používajte originálne konektory. Zásadne neodporúčame uzly, pri ktorých by hrozilo nielen porušenie kontaktu, ale aj nefunkčnosť celého vedenia.
Vodiče nesmú byť nikde po celej dĺžke vedenia prerušené.

Pri výbere veľkosti a výšky ohrady myslite na veľkosť a silu zvierat, ktoré v nej chcete chovať. Pri dlhších inštaláciách by ste mali zvoliť drôt s nízkym odporom. Odpor znižuje vodivosť a pri veľkej ohrade by hrozilo, že úplne stratíte napätie.

Pri príprave plotu je potrebné myslieť na to, ako budú vedené drôty a v akej výške budú inštalované. Výška jednotlivých drôtov súvisí najmä s výškou zvieraťa, ktoré bude v ohrade alebo proti ktorému sa ohrada stavia. Rovnako ako pri výbere správneho generátora pre konkrétnu ohradu a zviera je dôležité vybrať vhodný drôt a správne ho nainštalovať. Ak má byť elektrický ohradník účinný a má prekonať…

Prejsť na poradňu

Bezpečnosť

Hoci cez elektrický ohradník prechádza vysoké napätie, pri správnom zapojení je bezpečný pre zvieratá aj ľudí v jeho okolí. Pri zásahu elektrickým prúdom sa zvieratá rýchlo naučia rešpektovať ohradník. Zásah elektrickým prúdom je pre ne veľmi nepríjemný, a preto elektrický ohradník predstavuje psychologickú bariéru.
Ak sa inštalácia vykonáva v oblasti s vysokým rizikom požiaru alebo vo vnútri budovy (napr. stajne, stodoly), musíte mimo týchto priestorov nainštalovať bleskopoistka. Ten slúži ako zábrana proti prípadnému požiaru. Po dokončení inštalácie nezabudnite na výstražné značky, ktorými treba elektrický ohradník označiť, ak sa nachádza v blízkosti verejnej komunikácie. Značky pripevnite na stĺpiky alebo drôty tak, aby boli viditeľné a čitateľné z akéhokoľvek miesta na ceste.

Výstražná tabuľka - POZOR! ELEKTRICKÝ OHRADNÍK

Výstražná tabuľka - POZOR! ELEKTRICKÝ PLOT

 

Funkčnosť, závady, reklamácie

Na fencee sa môžete spoľahnúť. Naše výrobky s láskou vyrábame v Českej republike s použitím najmodernejších technológií. Pri vývoji sa snažíme najmä o jednoduché používanie a vysokú odolnosť. Našou najväčšou inováciou je Moderná Chytrá Farma, vďaka ktorej môžete svoje ploty ovládať odkiaľkoľvek na svete. Našu kvalitu dokonca garantujeme predĺženou trojročnou zárukou.

V prípade akéhokoľvek problému sme tu pre vás. Vďaka veľmi nízkemu percentu reklamácií a rýchlej práci našich servisných technikov sa nebojíme nazvať náš servis EXPRESS.
V prvom rade skontrolujte, či závadu nespôsobila slabá batéria alebo nesprávne používanie zariadenia. Zoznam najčastejších možných závad nájdete v návode, ktorý je súčasťou každého balenia našich výrobkov. V našom reklamačnom desatore sme pre vás pripravili mnoho ďalších rád, ktoré vám môžu pomôcť pri riešení možných závad.

Stále si nie ste istí? Kontaktujte nás.

Mnoho tipov (nielen) na inštaláciu nájdete aj v nasledujúcom videu alebo v našej sekcii o výbere a inštalácii ohradníka pre konkrétne zviera. Ak si stále lámete hlavu nad zapojením elektrického ohradníka, neváhajte využiť odbornú inštaláciu. Máme osvedčených partnerov po celej Českej republike, ktorí vám s ňou radi pomôžu.

Jiří Stolín

Potrebujete poradiť? Jiří Stolín

Prihláste sa na odber noviniek a nič vám neunikne.

Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.

Máte otázku? Spýtajte sa nás. Vyplňte nasledujúci formulár a my sa o to postaráme.

*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.