Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Projekt elektrickej zábrany proti slonom s plotom v Afrike

Projekt elektrickej zábrany proti slonom s plotom v Afrike

Česká nezisková organizace Save-Elephants, z.s. působí od roku 2012 v několika zemích Střední Afriky a podílí se na projektech na ochranu volně žijících živočichů, především slonů pralesních a slonů savanových. Vedle hlavního důvodu ohrožení pro oba druhy – cíleného pytláctví za účelem obchodu se slonovinou – čelí sloni i některým dalším hrozbám. V důsledku pronikání lidí do původního prostředí slonů ubývá chobotnatcům životní prostor a s tím, jak v Africe přibývá lidí (nadále je Afrika mnohem méně hustě osídlená, než Evropa, ale v současnosti zažívá velký populační růst), ubývá slonům životního prostoru. Konflikty se zemědělci jsou stále častější a nevyhýbají se ani Kongu, kde česká organizace působí zejména. Právě snaha o zmírnění konfliktu mezi divokými slony a rolníky je proto v Kongu jedním z pilířů působení českého spolku.

Většina vesničanů z obce Leboulou v jižním Kongu (asi 2 500 obyvatel) se živí zemědělstvím. Do velké míry jsou soběstační v produkci manioku, arašíd, kukuřice a banánů, a přebytky prodávají obchodníkům do města i do sousedního Gabonu. V posledních letech však sloni pralesní, kteří oblast navzdory pytláctví i nedaleké výběrové (selektivní) těžbě dřeva v deštném lese obývají, stále častěji páchají na polích místních malorolníků významné škody. Situace dospěla tak daleko, že mnozí vesničané dávají již i veřejně najevo, že by se mělo přistoupit k fyzické likvidaci slonů. Rolníci si někdy v noci, kdy sloni na pole nejčastěji chodí, střeží svou úrodu a přímo zde nocují, rozdělávají ohně a střílejí do vzduchu. Jednou incident slona v blízkosti rolníka vyústil v lehké zranění dotyčného, když před slonem prchal. Ochránit však vždy veškerá pole je mimo možnosti místních lidí.

Vzhľadom na túto ťažkú situáciu pre roľníkov aj hroziace nebezpečenstvo pre kriticky ohrozené slony sme sa rozhodli podať pomocnú ruku a aspoň čiastočne riešiť tento problém. Rozhodli sme sa, že sa pokúsime ochrániť vybrané časti polí, ktoré si vybrali samotní dedinčania, pred slonmi pomocou metód, ktoré úspešne fungujú inde v Afrike. Prvé dva vybrané bloky polí (6 a 9 hektárov) sme vybrali na ochranu koncom roka 2022 pomocou elektrického oplotenia a zmesi pálivých papričiek. Hlavné finančné prostriedky na projekt sme získali z podpory medzinárodnej ochranárskej skupiny Elephant Crisis Fund.

Česká spoločnosť fencee, ktorej výrobky sme použili, významne sponzorsky prispela na elektrickú časť.

{PRODUKT-229}

Oplotenie, ktoré malo zabrániť prenikaniu slonov do pralesa, muselo byť robustné. Zariadenie sme umiestnili do novopostaveného murovaného prístrešku s plechovou strechou, na ktorý sme umiestnili solárny panel. Elektrické vodiče boli vedené cez plastové izolátory, privezené z Českej republiky, upevnené na zakorenené drevené stĺpy alebo pripevnené na improvizované izolátory z kovovej výstuže a plastových rúrok, zapustené do betónových pätiek, ktoré sme vyrobili na mieste.

Oplotenie bolo dokončené na prelome rokov a v úvodnej fáze mali svoje polia vo vnútri 4 rodiny. V priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov pribudli ďalšie 4 domácnosti a stále zostáva malé množstvo voľnej pôdy, ktorú v nasledujúcom období dažďov obsadia ďalší ľudia.

Zábrana zatiaľ funguje na 100 %. Na základe stôp sme zaznamenali niekoľko priblížení slonov do vzdialenosti niekoľkých metrov a slony sa zakaždým obrátili na ústup. Nie je možné s istotou povedať, či došlo ku kontaktu s elektrickým plotom a prípadne koľko zvierat, alebo či zábrana stačila na to, aby slony vizuálne odradila. Prvá možnosť je pravdepodobnejšia, keďže slony nemajú s elektrickými plotmi nikde v Kongu skúsenosti, a preto by pre ne nepredstavovali vizuálnu hrozbu.

Dúfame, že časom sa nám podarí niektoré z týchto pokusov zaznamenať na fotopasce, ktoré v oblasti dlhodobo používame, a priamo na bariére monitorovať slony a iné druhy. Prikladáme niekoľko fotografií a videí slonov v bezprostrednej blízkosti bariéry a tiež pozorovania ohrozených primátov - šimpanzov, goríl a mandrillov v blízkosti.

Veľmi vám ďakujeme za vašu podporu.

V mene organizácie Save-Elephants, z.s., pripravil koordinátor Arthur F. Sniegon, júl 2023

Internetová stránka: www.save-elephants.org/sk/

Niekoľko fotografií z výstavby slonieho výbehu:

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho :)

Komentáre k článku

Vložte komentár

Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou

*
*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.