Prečítajte si o výhodách a pohodlí elektrického ohradníka smart fencee podľa slov známeho chovateľa shetlandských oviec pána Romana Cieslara.
Prišli ste ráno do záhrady a našli ste tam zničenú úrodu? Možno váš pozemok navštívili diviaky. V Českej republike ide o premnožený druh, ktorý za sebou často zanecháva spúšť. Dá sa však ich ničivým návštevám zabrániť? Pridajte sa k nám a zistite ako.
Diviak je od pradávna vnímaný ako škodná zver. Je to veľký párnokopytník, ktorý žije prevažne vo vlhkých listnatých a zmiešaných lesoch. Od 90. rokov 20. storočia sa vyskytuje takmer na celom území Českej republiky, najmä v nižších a stredných polohách. V priemere meria približne 120 - 180 cm a váži 50 - 200 kg. Ľudovo sa nazýva aj diviak.
Vzhľadovo sa vyznačuje nápadne veľkou hlavou a krátkymi končatinami. Sfarbenie môže byť čierne, červenohnedé alebo žltohnedé. Rôzne odtiene sa vysvetľujú farbou pôdy, na ktorej diviak žije. Pokiaľ ide o stravu, diviaky sú typickými všežravcami. Živia sa žaluďmi, hlodavcami a drobnou zverou, ako sú potkany a myši.
Ich mláďatá okamžite spoznáte podľa charakteristických pozdĺžnych pruhov. Diviačica zvyčajne porodí 4 až 12 mláďat a spoločne tvoria jadro tlupy. Kance sa o mláďatá zvyčajne nestarajú.
Obrovské škody, ale pravdepodobnosť ich náhrady je veľmi malá. Takáto je situácia mnohých pestovateľov a poľnohospodárov (nielen) v našej krajine. Diviaky hľadajú potravu v pôde - najmä korene, hľuzy rastlín, larvy chrobákov, ale aj dážďovky, krtky a myši. Čo sa dá zjesť, to si vyberú a potom vytrvalo pokračujú v ohlodávaní. V priebehu chvíle dokážu zničiť celú úrodu a straty sa môžu vyšplhať na státisíce korún. Najčastejšie pustošia lúky a záhrady alebo poškodzujú trávnaté plochy. Najmä na jar a na jeseň zaznamenávame najväčší počet podobných prípadov, pretože diviaky si v týchto obdobiach ťažšie hľadajú potravu.
Existuje niekoľko spôsobov, ako sa s týmito nevítanými hosťami vysporiadať. Najbežnejším je kvalitný plot z dreva alebo pevného pletiva. Platí pravidlo, že čím vyšší, tým lepší. Hoci si to možno neviete predstaviť, diviaky dokážu v behu preliezť akúkoľvek prekážku. Z tohto dôvodu sa musíte uistiť, že vaše oplotenie vzbudzuje ich rešpekt a že sa ho ani nepokúsia preliezť. Bohužiaľ, z času na čas sa ešte vyskytnú prípady, keď sa týmto vynaliezavým zvieratám podarí plot prehrabať. Preto boli vyvinuté účinnejšie spôsoby ochrany pozemku, aby ste sa podobných problémov už nemuseli obávať.
Pachové ohradníky sú často odporúčaným spôsobom ochrany. Je to lacné a rýchle riešenie proti škodám spôsobeným diviakmi a inou zverou. Funguje na princípe nosiča (zvyčajne penového), ktorý je naplnený koncentrátom a prirodzene odpudzuje zver. Hranice pachového ohradníka určujú stromy, ploty alebo stĺpy, na ktoré sa koncentrát aplikuje. Aby bol ohradník účinný, musíte nosič s koncentrátom aplikovať na plochy aspoň dvakrát ročne.
Pachový alebo chemický ohradník je ideálny v situáciách, keď potrebujete diviaky len odohnať alebo odlákať z určitého miesta. Napríklad v Nemecku a Rakúsku sa používa na odlákanie zveri od ciest, t. j. v rušných oblastiach s veľmi obmedzenými zdrojmi potravy, a plní svoj účel. Problém by však mohol nastať v situácii, keď by išlo o dlhodobú ochranu pred vstupom na konkrétne miesto. Okrem toho, ak by sa v chránenej oblasti nachádzali pochúťky, ktoré by predstavovali zvýšenú motiváciu pre diviaky, účinnosť pachového ohradníka by sa mohla výrazne znížiť. Hoci spočiatku budú diviaky pachom vyplašené a je nepravdepodobné, že lokalitu navštívia, pri druhom a treťom pokuse budú ostražitejšie a odolnejšie. Po určitom čase prestane zver venovať pachu pozornosť a prekonanie podobnej prekážky môže byť hračkou.
Najúčinnejšou metódou ochrany proti diviakom sú bezpochyby elektrické ohradníky. Pôsobia ako fyzická a psychická bariéra pre diviaky, čo z nich robí jedno z najúčinnejších zariadení na trhu. Ide o trvalú mechanickú bariéru založenú na generátore elektrického napätia alebo zdroji elektrickej energie. Ten napája vedenie ohradníka krátkymi, ale intenzívnymi prúdovými impulzmi. Kontakt diviaka s drôtom bude dostatočne nepríjemný na to, aby sa nabudúce ohradníku vyhol, ale nijako mu neublíži. Pri správnom zapojení je elektrický ohradník úplne bezpečný pre zvieratá aj ľudí pohybujúcich sa v jeho blízkosti.
Veľkou výhodou elektrického ohradníka pre diviaky je jeho variabilita. Môžete ho totiž použiť nielen ako ochranu pozemku pred predátormi, ale aj ako odolný plot pre samotné zvieratá. Okrem diviakov je elektrický ohradník vhodný aj pre psy, mačky, jelene, vlky, kone a mnohé ďalšie zvieratá.
Ak váhate, aký elektrický ohradník pre diviaky si vybrať, odporúčame začať výberom správneho generátora. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšia je inštalácia a čím väčšie je zaťaženie oplotenia, tým výkonnejší bude musieť byť generátor. Na spoľahlivé odradenie diviakov by mal byť výstupný výkon generátora aspoň 3 J. Medzi ďalšie kritériá výberu generátora patrí druh zvieraťa, dĺžka oplotenia a spôsob napájania.
Obzvlášť obľúbené sú kombinované zdroje, ktoré môžu byť napájané nielen zo siete (230 V), ale aj z bežnej autobatérie (12 V). To oceníte najmä v oblastiach, kde nie je prístup k elektrickej energii. Špeciálne proti diviakom odporúčame zvoliť generátor fencee energy DUO ED alebo fencee energy DUO RF EDX. Ďalším dôležitým krokom je výber drôtov a stĺpikov na ich vedenie. Ak bývate v blízkosti lesa, pravdepodobne oceníte zelený drôt ako vodič, ktorý splynie s okolitým prostredím. Ak vás zaujíma, ako správne nainštalovať plot, neváhajte si prečítať náš ďalší článok alebo si pozrieť naše ukážkové video.
Aby sme vám celý proces výberu uľahčili, vytvorili sme pre vás kompletné súpravy. V nich nájdete všetko, čo budete potrebovať na inštaláciu elektrického ohradníka pre diviaky. Môžete si dokonca objednať špeciálnu súpravu vrátane diaľkového ovládania a monitorovacieho zariadenia.
Vyvinuli sme jedinečný systém, ktorý vám umožní ovládať a monitorovať vaše ohradníky prakticky odkiaľkoľvek na svete. Starostlivosť o váš elektrický ohradník nebola nikdy jednoduchšia. Základom diaľkového ovládania je centrálne ovládacie zariadenie FENCE WiFi GATEWAY GW100. Okrem toho potrebujete len internetové pripojenie, mobilný telefón/počítač a našu aplikáciu Fencee Cloud. Môžete si ju bezplatne stiahnuť prostredníctvom App Store a Google Play. Celý systém funguje bez SIM karty a nie je obmedzený žiadnym počtom zariadení. Moderná inteligentná farma fencee je celosvetovo jedinečný projekt, ktorý vám ušetrí veľa času a nákladov.
Boj s diviakmi môže byť celkom náročný. Veríme však, že s našimi výrobkami môžete spoľahlivo zabrániť akýmkoľvek škodám. Sme česká spoločnosť, ktorá sa už viac ako 17 rokov špecializuje na výrobu elektronických zariadení.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Môžete využiť live-chat s našimi technickými poradcami, e-mailovú adresu alebo nás kontaktovať telefonicky. Mnohé ďalšie tipy a rady týkajúce sa výberu, inštalácie a prevádzky elektrického ohradníka nájdete v našej sekcii Poradňa alebo v ďalších článkoch na blogu. Môžete si tiež prečítať recenzie a príbehy našich zákazníkov.
Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou
Potrebujete poradiť? Michal Tareš Obchodné oddelenie / e-shop
Potrebujete poradiť? Milan Vacek Servisný technik
Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.
Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.
Komentáre k článku
Vložte komentár