Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Čo pomáha proti kunám v motore auta?

Čo pomáha proti kunám v motore auta?

Návšteva kuny v aute - zdanlivo banálna situácia, ktorá vás môže vyjsť draho. Prehryzené káble elektroinštalácie, hadice, izolácia a manžety všetkého druhu. V servise sa opravy takýchto škôd môžu vyšplhať na desaťtisíce, nehovoriac o tom, že kuny sa rady vracajú. Ako sa teda kuny nadobro zbaviť? Pozrite sa s nami na osvedčené odporúčania a rady - vieme, čo funguje.

Základné informácie o kunách skalných a kunách lesných

Kuna skalná, v minulosti známa aj ako kuna domáca, je stredne veľké zviera s dlhým huňatým chvostom a srsťou čokoládovej farby. Je to jedna z najrozšírenejších európskych šeliem a jediná šelma svojho rodu, ktorá žije v tesnej blízkosti človeka. Často sa zamieňa s kunou borovicovou, ale v skutočnosti ide o samostatné druhy s mnohými rozdielmi. Na prvý pohľad si možno všimnúť čisto biely náprsný štít kuny skalnej, ktorý siaha až po predné končatiny. Náprsenka kuny lesnej je sfarbená do žlta a nesiaha až po predné končatiny. Zatiaľ čo kuna lesná uprednostňuje lesné oblasti, ako naznačuje jej názov, kuna skalná obýva najmä nelesné biotopy (dediny, mestá). Ďalšou šelmou, ktorú si možno ľahko pomýliť s kunou skalnou, je psík mývalovitý. Na rozdiel od kuny však patrí do čeľade psovitých a má oveľa robustnejšie telo.

Hoci je kuna skalná veľmi šikovná a obratná, je to plaché zviera. Je zriedkavé ju vidieť. Je aktívna najmä v noci a môže sa dožiť až 10 rokov. Kuna skalná nepatrí medzi obľúbené zvieratá spoločnosti a často sa označuje za škodcu. Nezabudnite však, že je chráneným živočíchom a nesmiete proti nej používať žiadne návnady ani jedy. V žiadnom prípade sa nepokúšajte zbaviť kuny pomocou želez. Takýto postup je nielen veľmi krutý, ale aj trestný.

Čo priťahuje kunu k motoru auta?

Kuny vyhľadávajú motorové priestory motorových vozidiel najčastejšie na jeseň a v zime. Priťahuje ich vyhrievaný motor, ktorý sa pre ne počas chladných nocí stáva ideálnym zdrojom tepla. Keby však kuny v motoroch len spali, človek by sa nehneval. Ako však vieme, sú to všežravce, ktoré počas odpočinku často hodujú na všetkom, čo im príde pod kapotu. Návštevu tohto nevítaného hosťa najčastejšie spoznáme podľa rozhrýzených káblov. V najhoršom prípade sa môže stať, že ráno auto ani nenaštartujete.

Ak máte šťastie a nedôjde k väčším škodám, môžete kunu spoznať napríklad podľa odtlačkov jej labiek alebo zápachu. Zápach by mohol byť spúšťačom opakovaných návštev ďalších kún v budúcnosti. Stáva sa, že okrem tepla priťahujú kuny do áut aj pachy zvierat, ktoré tam žili pred nimi. Myslia si, že ak v aute strávila čas iná kuna, musí to byť bezpečné miesto, a tak tam začnú nocovať aj ony.

{ANCHOR:impacts-navy- marten-in-a-car}

Ako kuny poškodzujú motor

Kuny môžu spôsobiť veľké problémy v motorovom priestore. Zvyčajne sa prehryzú cez káble a zväzky káblov a zbavia ich izolácie. Ich terčom sa často stávajú aj hadice chladiaceho a brzdového systému alebo materiály tlmiace nárazy. Ak si majiteľ vozidla poškodenie nevšimne, kuny zasiahnuté do brzdového systému môžu dokonca spôsobiť nehodu.
Preto je po návšteve kuny najlepším krokom vyhľadať autoservis, kde môžu vozidlo riadne skontrolovať. Náklady na podobnú prehliadku a opravu sa môžu vyšplhať až na niekoľko tisíc korún. Okrem toho odporúčame motor umyť, aby ste sa vyhli spomínaným opakovaným návštevám.

Ako sa účinne zbaviť kuny v motore

Najspoľahlivejšou a bohužiaľ aj najmenej dostupnou metódou, ako sa zbaviť nevítaného tvora v aute, je zaparkovať ho v garáži. Aj pri tomto postupe však majte na pamäti, že kuny sú veľmi vynaliezavé a dokážu sa pretlačiť aj cez niekoľkocentimetrovú škvrnu. Našťastie, aj my ľudia sme vynaliezaví - preto existuje niekoľko špeciálnych zariadení, ktoré vám môžu pomôcť vyhrať boj s kunami bez garáže.

Elektrická podložka do auta proti kunám

Jedným z najosvedčenejších spôsobov, ako odohnať kuny od vášho auta, je použitie elektrickej podložky do auta. Môžete ju použiť aj proti vydre, lasici alebo iným škodcom a je vhodná pre všetky typy vozidiel. Čo sa týka parametrov, meria 115 ✕ 99 cm a váži 9 kg. Veľkou výhodou je jeho jednoduchá montáž, po ktorej je okamžite funkčný. Na napájanie podložky slúži sieťový generátor fencee M02, ktorý má špeciálne prispôsobené napätie. Ak v blízkosti podložky nemáte zdroj elektrickej energie (zásuvku 230 V), môžete na jej napájanie použiť kombinovaný generátor DUO PD10.

Naša elektrická podložka funguje na špeciálnom princípe plus-mínus. To znamená, že na obvode sú nainštalované dva obvody bez uzemnenia - jeden plusový a jeden mínusový. Tieto dva vodiče vedú z generátora paralelne a v okamihu, keď sa kuna dotkne oboch súčasne, dostane intenzívny impulz. Netreba sa však obávať, hoci ide o nepríjemný kontakt, nie je pre kunu nebezpečný. Prečítajte si viac informácií o inštalácii plus-mínus vedení.

Ako správne uviesť elektrickú podložku do prevádzky, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Elektrická podložka pod auta proti kunám a škodcom

Podložka je účinnou ochranou vášho auta pred škodcami, ako sú kuny, vydry alebo lasice.…

.

Elektrické ohradníky proti kunám

Elektrický ohradník je takmer nepriestrelnou prevenciou proti akémukoľvek škodcovi alebo predátorovi vrátane kún. Je to fyzická a psychická bariéra, na ktorej stopercentnú účinnosť sa môžete spoľahnúť.

Kľúčom k funkčnému obvodu je výber správneho generátora alebo zdroja energie. Spolu s generátorom odporúčame zakúpiť 80 mm lištu DIN na jednoduchú montáž. Budete tiež potrebovať kvalitné vodiče, káble a izolátory. Aby sme vám uľahčili výber, vytvorili sme kompletné súpravy elektrických ohradníkov, ktoré obsahujú všetko potrebné na úspešnú inštaláciu ohradníka pre králiky. Sme česká spoločnosť, ktorá vyrába elektronické zariadenia už viac ako 17 rokov. Sami vyvíjame a vyrábame generátory a ďalšie príslušenstvo pre elektrické ohradníky.

Prejdite priamo na produkty S elektrickými ohradníkmi fencee pre kuny môžete zabrániť vniknutiu drobných cicavcov, najmä kún, do vášho domu. Takto môžete bezpečne ochrániť svoje kurníky, králikárne alebo obydlia. Na výber máte niekoľko možností. Môžete si vybrať jednotlivé výrobky alebo rôzne typy sad s izolátormi žľabu alebo klasickými stĺpikmi, ktoré zabránia prístupu kún. Aby ste si vybrali…

Prejsť do kategórie

Inteligentné elektrické ohradníky

Niektoré elektrické ohradníky fencee môžete ovládať aj na diaľku. Na ovládanie elektrického ohradníka odkiaľkoľvek na svete potrebujete len generátor fencee power DUO RF PDX alebo fencee energy DUO EDX, centrálne ovládacie zariadenie FENCE WiFi GATEWAY, našu aplikáciu fencee Cloud a mobilný telefón/počítač s pripojením na internet. Predstavujeme vám moderný inteligentný farmársky systém, ktorý si rýchlo zamilujete pre jeho praktickosť, jednoduchosť a komfort, ktorý získate. Ak sa chcete o našej modernej inteligentnej farme dozvedieť viac, neváhajte si prečítať náš ďalší článok na blogu.

Menej sofistikované metódy na odpudzovanie kún

Okrem špeciálnych elektronických zariadení existuje aj množstvo menej sofistikovaných a často podomácky vyrobených zábran. Zatiaľ čo elektrické zariadenia poskytujú spoľahlivú a trvalú ochranu nielen pred kunami, ale aj pred inými škodcami, lacné výrobky a triky majú len obmedzenú časovú účinnosť a musia sa aplikovať opakovane. Z dlhodobého hľadiska sa často ukáže, že zdanlivo jednoduché riešenie za pár korún je oveľa komplikovanejším a nie až tak účinným spôsobom odpudzovania konkrétneho škodcu. Keďže však na každú kunu platí niečo iné, nižšie môžete vidieť, že fantázii sa medze takmer nekladú.

Pachové spreje proti kunám

Špeciálny pachový sprej proti kunám si môžete kúpiť za 100 až 250 Kč. Ľahko sa aplikuje a mal by vydržať niekoľko dní. Pred postrekom nezabudnite vybrané miesto očistiť od akejkoľvek špiny, prachu alebo výkalov. Ide o neviditeľnú ochranu, ktorá dokáže svojím zápachom odpudiť nielen kuny, ale aj hlodavce.

Akustický a ultrazvukový plašič

Akustický plašič vydáva tóny, ktoré sú pre človeka počuteľné. Aby sa zvuk viac odrážal a dosiahla sa vyššia intenzita, odporúča sa umiestniť strašiaka do oblasti motora, kde sa nachádza najviac plastov. Naproti tomu ultrazvukový strašiak vydáva vlny, ktoré počujú len zvieratá. Hoci vás svojimi intenzívnymi tónmi nebude rušiť, môže vystrašiť vaše domáce zvieratá. Oba strašiaky sú napájané z autobatérie a po vypnutí motora sa automaticky spustia. Akustický/ultrazvukový strašiak stojí približne 600 - 2000 Kč.

Ochrana komponentov

Trvanlivým, ale trochu prácnym spôsobom, ako zabrániť poškodeniu vášho auta, je ochrana konkrétnych komponentov. Stačí si zakúpiť špeciálne hadice a káblové rúrky, ktoré sú navrhnuté tak, aby ich nemohol rozhrýzť žiadny hlodavec ani kuna, a obaliť nimi najzraniteľnejšie časti.

Sieťka pod autom

Kuny nerady chodia po drôtenom pletive, preto si radšej vyberú miesto na hniezdenie, kde nebudú musieť prekonávať tento pre ne taký neobľúbený materiál. V niektorých prípadoch však môže byť ťažké zabezpečiť, aby si kuna nenašla inú cestu do auta.

Halogénové svetlo

Namierte výkonné halogénové svetlo so snímačom pohybu na miesta, kde sa kuna približuje k vášmu autu alebo pozemku. Lasice vôbec nemajú rady svetlo, takže je veľká pravdepodobnosť, že sa prudkého oslnenia zľaknú a utečú. Nevýhodou tohto riešenia je, že tak ako kuny nemajú rady ostré halogénové svetlo, môže obťažovať aj vás alebo vašich susedov.

Foto pasca

Ďalším riešením môže byť fotopasca, ktorú nainštalujete do motorového priestoru. Potom stačí len čakať, a keď sa nezvaný hosť objaví, dostanete upozornenie priamo do telefónu. Nepríjemné je, že kuna sa s najväčšou pravdepodobnosťou objaví v noci, takže vás upozornenie vytiahne z postele viackrát.

{ANCHOR:domacke-metódy-na-lovenie-kuna}

Babičkina rada, ako chytiť kunu

Ľudské vlasy patria medzi často odporúčané repelenty. Ak teda vy alebo niekto z vašich blízkych plánuje návštevu kaderníka, odporúčame ponechať si odstrihnuté vlasy. Podobný účinok môžete dosiahnuť aj pomocou psích alebo mačacích chlpov. Potom vlasy jednoducho zviažte do hodvábnej pančuchy, ktorú môžete zasadiť do motorového priestoru. Pri umiestňovaní pančuchy dbajte na dostatočnú vzdialenosť od horúcich častí motora, aby ste zabránili vznieteniu.

Okrem pančuchy môžete použiť aj deku, na ktorej vaša mačka alebo pes bežne spí. Stačí ju umiestniť pod auto a stane sa jasným signálom pre kunu, že územie je už obsadené. Lenivosť vašich domácich miláčikov môže byť raz dokonca vo váš prospech.

Trochu bizarnejším trikom proti kunám sú tigrie exkrementy. Ľudia si pre ne chodia do zoologickej záhrady a potom ich rozmiestňujú okolo svojej záhrady alebo vozidla. Výsledok? Kuny sa nevracajú, pretože sa boja pachu predátora. Prirodzeným nepriateľom kún v Českej republike je rys ostrovid. Jeho pach by preto mohol kuny tiež odohnať. Paradoxne je ťažšie zohnať jeho trus ako tigra, preto odporúčame navštíviť zoologickú záhradu.

Ďalším známym tipom je naplniť motorový priestor vôňou silného parfumu, oleja s citrusovou vôňou, octu alebo mydla. Niektorí ľudia nemajú radi petrolej, čpavok, špongiu so Savom alebo voňavé toaletné guľôčky.

Stále si nie ste istí?

Nevýhodou boja proti kunám je, že sa nemôžete stopercentne spoľahnúť na účinnosť starých rád a lacnejších prostriedkov. Každá kuna je iná a čo odradí jednu, nemusí odradiť druhú a naopak. Je teda len na vás, či najprv vyskúšate staromódne rady a prejdete na sofistikovanejšie metódy, alebo investujete do elektrického prístroja, ktorý vám ušetrí čas strávený experimentovaním, poslúži vám dlhé roky a hlavne zabezpečí spoľahlivý účinok.

Viac informácií a tipov o našich prístrojoch nájdete v našich radách alebo iných článkoch na blogu. Môžete si tiež prečítať o skúsenostiach našich zákazníkov a výhodách všetkých výrobkov fencee. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom live-chatu s našimi technickými poradcami, e-mailom alebo telefonicky. Radi vám individuálne poradíme.

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho :)

Komentáre k článku

Vložte komentár

Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou

*
*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.