Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Spolupracujeme s AOPK ČR - ochráňte svoje stáda pred vlkmi pomocou elektrického ohradníka

Spolupracujeme s AOPK ČR - ochráňte svoje stáda pred vlkmi pomocou elektrického ohradníka

Problematika vlka je v Českej republike veľmi aktuálna. Už niekoľko rokov tu prebieha konflikt medzi ochrancami vlkov a chovateľmi dobytka, ktorých vlci často napádajú. V dnešnom článku sa dozviete, ako prispievame k prevencii škôd spôsobených vlkmi, v čom spočíva spolupráca medzi fencee a AOPK ČR a ako financovať ochranné opatrenia proti vlkom.

Ako sa zapájame do ochrany hospodárskych zvierat pred vlkmi

Hoci systémové riešenie, ktoré by uspokojilo obe strany sporu, je stále v nedohľadne, neznamená to, že problematike vlkov nikto nevenuje pozornosť. V spoločnosti fencee sa problematikou vlkov zaoberáme už dlho.

1. Vyvíjame účinné preventívne opatrenia proti vlkom

Skúsenosti z oblastí s výskytom vlkov ukazujú, že škodám na hospodárskych zvieratách sa dá do určitej miery predchádzať. Zároveň však žiadne ochranné opatrenie proti vlkom neposkytuje stopercentnú ochranu. Ak chcete znížiť pravdepodobnosť napadnutia hospodárskych zvierat vlkmi, pokúste sa skombinovať niekoľko metód ochrany.

Medzi často odporúčané preventívne opatrenia patria elektrické ohradníky proti vlkom. Práve tie nájdete v našom sortimente a ich výhody rozoberieme nižšie. Medzi ďalšie metódy ochrany pred vlkmi patrí stála prítomnosť pastierskych psov alebo vyháňanie zvierat do košov v noci.

Sada elektrického ohradníka so sieťou - ochrana pred vlkom, rysom - DUO zdroj 5 J - sieť 50 m
ZĽAVA 15% s kódom LETO15

Sada elektrického ohradníka so sieťou - ochrana pred vlkom, rysom - DUO zdroj 5 J - sieť 50 m

Kompletná sada elektrického ohradníka na ochranu vášho stáda pred útokom vlka alebo…

2. Spolupráca s odborníkmi v tejto oblasti

Keďže si uvedomujeme, že problematika vlkov je veľmi zložitá a nedá sa riešiť izolovane, začali sme spolupracovať s ďalšími odborníkmi v oblasti ochrany vlkov. V roku 2021 sme sa stali partnermi Zväzu chovateľov oviec a kôz (SCHOK), ktorý podporuje rozvoj chovu oviec a kôz a presadzuje záujmy svojich členov na miestnej, národnej a nadnárodnej úrovni.

Dôležitá je aj naša spolupráca s Agentúrou ochrany prírody a krajiny Českej republiky, ktorej sa budeme podrobne venovať v nasledujúcich riadkoch.

3. Informujeme o problematike vlka dravého

Za jedno z najväčších úskalí problematiky vlka sa považuje nedostatočná informovanosť chovateľov. Preto sa snažíme byť v tejto oblasti aktívni. V roku 2023 sme sa podieľali na vypracovaní normy na ochranu hospodárskych zvierat pred útokmi veľkých šeliem. Táto norma predstavuje komplexný súbor odporúčaných ochranných opatrení na ochranu hospodárskych zvierat. V prípade záujmu si ho môžete stiahnuť na webovej stránke AOPK ČR.

Snažíme sa vás informovať aj v článkoch na našom blogu. Môžete si napríklad prečítať o vplyve návratu vlkov do našej prírody. Nápomocný vám môže byť aj návod na výber a inštaláciu elektrického ohradníka pre vlkov.

Obávate sa útoku vlkov na váš dobytok? Chráňte ich pomocou odolného elektrického ohradníka proti vlkom. Tu je podrobný návod na jeho výber a inštaláciu.

Prečítajte si článok

Spolupráca AOPK ČR a českého výrobcu elektrických ohradníkov proti vlkom

Agentúra ochrany prírody a krajiny Českej republiky, skrátene AOPK ČR, je osobitnou organizačnou zložkou štátu. Úlohou tejto štátnej inštitúcie je odborná starostlivosť o chránené krajinné oblasti, národné prírodné rezervácie a ďalšie prírodné pamiatky.

Činnosť AOPK ČR v oblasti problematiky vlkov je rôznorodá. V minulosti agentúra napríklad monitorovala výskyt vlkov v ohrozených oblastiach, podieľala sa na vyšetrovaní jednotlivých škôd na hospodárskych zvieratách a zisťovala úroveň zabezpečenia výbehov hospodárskych zvierat. Okrem toho prevádzkuje špecializovanú webovú stránku Návrat vlkov, ktorá poskytuje novinky a odpovede na bežné otázky chovateľov hospodárskych zvierat.

V januári 2023 sme s AOPK ČR uzavreli dohodu o spolupráci, ktorej hlavným predmetom je poradenstvo v oblasti inštalácie, optimalizácie a údržby elektrického zabezpečenia hospodárskych zvierat. Chovatelia sa na nás môžu obrátiť so žiadosťou o konzultáciu v oblasti preventívnych opatrení na ochranu hospodárskych zvierat pred útokmi veľkých šeliem.

Ciele spolupráce možno zhrnúť takto:

  • v prvom rade pomôcť poľnohospodárom pri ich práci.
  • šetriť poľnohospodárom čas a peniaze využívaním moderných technológií
  • prispieť k ochrane pasúcich sa hospodárskych zvierat a krajiny

Ako si dočasne prenajať elektrický ohradníke oplotenie proti vlkom

Elektrický ohradník proti vlkom je nástroj na zabezpečenie výbehov pre ovce, kozy a iné hospodárske zvieratá. Jeho veľkou výhodou je, že pôsobí ako fyzická a psychická bariéra. Okrem toho dokáže ochrániť vaše hospodárske zvieratá nielen pred vlkmi, ale aj pred inými predátormi, ako sú rysy alebo túlavé psy.

Naše inteligentné zdroje elektrického ohradníka fencee môžete ovládať na diaľku a prostredníctvom aplikácie fencee Cloud vás okamžite upozorní na akýkoľvek problém v ohrade. Prečítajte si viac o tom, ako funguje jedinečný systém Modern Smart Farm, ktorý vám umožňuje ovládať elektrické ohradníky odkiaľkoľvek na svete.

Aby sme našim zákazníkom ušetrili ešte viac nákladov a času pri práci s elektrickým ohradníkom, vyvinuli sme jedinečný a inovatívny systém diaľkového ovládania ohradníka. Vďaka systému Modern Smart Farm fencee môžete teraz ovládať a monitorovať svoje elektrické ohradníky na diaľku odkiaľkoľvek na svete.

Prejsť do kategórie

Ste chovateľ z Beskýd, Krkonôš alebo inej vlčej oblasti a chceli by ste vyskúšať elektrický ohradník? Kontaktujte nás a dohodneme sa na podrobnostiach. Z vlastnej iniciatívy v niektorých nevyhnutných prípadoch umožňujeme zapožičanie elektrického ohradníka s prehľadom výbehu ako dočasné riešenie.

Ak si nie ste istí kúpou elektrického ohradníka, môžete si pozrieť ponuku ideálnych generátorov proti vlkom fencee energy DUO RF EDX alebo fencee power DUO RF PDX. O tom, ako sú naši zákazníci spokojní so systémami elektrických ohradníkov fencee, si môžete prečítať na našom blogu.

Štátna podpora pre chovateľov hospodárskych zvierat v oblastiach s výskytom vlkov

Otázka štátnej podpory pre chovateľov hospodárskych zvierat, ktorých zvieratá sú ohrozené alebo napadnuté vlkmi, vyvolala rozporuplné reakcie. V každom prípade je dobré mať prehľad o štátnej pomoci a o tom, aké sú vaše práva v konkrétnej situácii.

Vo všeobecnosti existujú tri druhy štátnej pomoci pre chovateľov hospodárskych zvierat. Po prvé, štát prispieva chovateľom hospodárskych zvierat na preventívne opatrenia, t. j. na zabezpečenie ohrád tak, aby sa vlci k zvieratám vôbec nedostali. Druhou formou štátnej pomoci je kompenzácia za sťažené podmienky chovu. Treťou a určite najkontroverznejšou formou je kompenzácia strát na zvieratách.

Mnohí chovatelia sa domnievajú, že škody spôsobené vlkmi na ovciach a kozách sú nevyčísliteľné, a preto je výška kompenzácie nedostatočná. Pri posudzovaní výšky škôd sa často zabúda na to, že obyčajná ovca nikdy nebude mať pre chovateľa takú hodnotu ako generačná ovca, ktorá produkuje jahňatá, vlnu a mlieko a ktorú chovateľ vníma ako domáce zviera.

Na druhej strane je zrejmé, že bez určitých všeobecne platných pravidiel by systém nemohol dlhodobo fungovať, pretože by bolo personálne, časovo a finančne náročné posudzovať hodnotu každého zraneného alebo usmrteného jedinca.

Ak chcete urobiť všetko pre to, aby ste nemuseli žiadať o odškodnenie za straty zvierat a riešiť s tým spojené problémy, zamerajte sa na prevenciu a primerané zabezpečenie pastvy. Bez preventívnej ochrany stád sa môžete s útokmi vlkov stretnúť aj opakovane, pretože sa radi vracajú na tie isté miesta.

Operačný program Životné prostredie 2021 - 2027

Chceli by ste investovať do preventívnych opatrení na ochranu vašich stád pred vlkmi, ale nemáte dostatok finančných prostriedkov? Nemusíte zúfať. Vďaka Operačnému programu Životné prostredie 2021 - 2027 financovanému z prostriedkov EÚ môžete získať príspevok na zabezpečenie svojich chovov až do výšky 100 %. Hodnota podpory sa pohybuje od 50 000 do 5 000 000 Kč.

Skvelé je, že podmienky a súvisiaca administratíva sa oproti predchádzajúcemu obdobiu, počas ktorého tento program fungoval, výrazne zjednodušili. Na získanie dotácie teraz nemusíte predkladať žiadne zmluvy ani faktúry. Priznanie je stanovené paušálne podľa nákladov na obvyklé opatrenia ministerstva životného prostredia. Malí nepodnikateľskí chovatelia môžu o dotáciu požiadať na AOPK SR, väčší podnikateľskí chovatelia na Štátnom fonde životného prostredia. Prečítajte si viac o tom, kto a za akých podmienok môže dotáciu získať.

Náš tip. Obráťte sa na nás - celý proces získania dotácie sme pripravení vybaviť za vás.

Stále si nie ste istí?

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa elektrických ohradníkov proti vlkom, spolupráce ohradníkov s AOPK ČR alebo financovania preventívnych opatrení, neváhajte nás kontaktovať. Poradíme vám prostredníctvom e-mailovej adresy info@fencee.cz alebo na telefónnom čísle +420 730 893 828. Pre viac technických informácií o prevádzke elektrických ohradníkov venujte pozornosť našej sekcii poradenstvo. Ak vás zaujíma, ako sa inteligentné elektrické ohradníky používajú v praxi, môžete si prečítať naše ďalšie články na blogu.

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho :)

Komentáre k článku

Vložte komentár

Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou

*
*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.