Prečítajte si o výhodách a pohodlí elektrického ohradníka smart fencee podľa slov známeho chovateľa shetlandských oviec pána Romana Cieslara.
Je to už viac ako 8 mesiacov, čo sme v ZOO Zlín nainštalovali systém Modern Smart Farm na diaľkové ovládanie, nepretržité monitorovanie a prehľad elektrických výbehov. Jedným z hlavných cieľov implementácie systému bolo zefektívniť prácu jednotlivých zamestnancov a ušetriť ich čas.
Skôr ako opíšeme samotné jednotlivé výbehy, pozrime sa obrazne na výhody, ktoré systém pracovníkom priniesol. V súčasnosti je na stavbe aktívnych 34 zariadení RF. Všetky sú pripojené k systému fencee Cloud, ku ktorému má 17 zamestnancov prístup z mobilnej aplikácie. Všetky mapovania potom spravuje správca elektrických ohradníkov z jedného centrálneho počítača. Výsledkom inštalácie systému je úspora času 3 hodiny každý deň. Za jeden pracovný mesiac je to 11 pracovných dní. Ak sa zamyslíme nad finančným aspektom a prepočítame pracovné hodiny na peniaze, mesačná úspora je 18 207 Kč. Za celý pracovný rok je úspora viac ako 218 000 Kč, čo je viac ako polovica obstarávacej ceny. Obrovským prínosom celého systému v Zlínskej ZOO je predovšetkým: "Absolútne dokonalý prehľad o stave všetkých elektrických ohrád a úspora času chovateľov." Ako hovorí pán Mizera, správca elektrických ohradníkov v ZOO.
O využívaní inteligentnej farmy v prevádzke, jej výhodách a možnostiach sme sa porozprávali s Vlastimilom Mizerom, manažérom elektrických ohradníkov. Z jeho rozprávania o celom systéme inteligentného ohradníka bolo už po niekoľkých vetách jasné, že je pre zoo významným prínosom a zefektívnením práce pre celý tím ošetrovateľov a technikov, ktorí s ním denne pracujú. Vďaka systému môžu teraz v zoo venovať viac času iným úlohám, než je každodenná starostlivosť o elektrické ohradníky, ktorá zahŕňa kontrolu správneho fungovania elektrického zabezpečovacieho systému. Pracovníci zoo získali dôveru v náš systém, ktorý ich okamžite upozorní na akúkoľvek neštandardnú situáciu. Systém Smart Farm fencee Cloud je teda skvelou ochranou nielen pre chov hospodárskych zvierat, ale aj pre zabezpečenie výbehov takýchto majestátnych zvierat, o ktorých budeme hovoriť ďalej.
Nepretržitá kontrola elektrických ohradníkov s online monitorovaním - to sú výhody, ktoré zamestnanci pracujúci s fencee Cloud oceňujú najviac. Každý technik alebo ošetrovateľ zodpovedný za zvieratá v ohradách je vybavený smartfónom s aplikáciou fencee Cloud. Bežní chovatelia a ošetrovatelia majú z bezpečnostných dôvodov nastavený prístup na ovládanie používateľom s obmedzenou možnosťou ovládať vybrané funkcie aplikácie. "S príchodom systému Smart Farm sú ošetrovatelia a chovatelia povinní každé ráno skontrolovať jednotlivé ohrady v aplikácii a v prípade zistenia problémov začať prijímať opatrenia na ich odstránenie. Ja, samozrejme, kontrolujem jednotlivé koterce aj z počítača. Tam mám generátory a celé ohrady zakreslené na mapách a v prípade akejkoľvek neštandardnej situácie informujem technika o probléme a spoločne okamžite hľadáme riešenie. Oproti minulosti je to obrovská výhoda - v prípade poruchy o nej okamžite vieme a ideme na presné miesto problému, ktoré nám ukazuje mapová dokumentácia v aplikácii fencee Cloud."
Pozrime sa bližšie na rôznych obyvateľov elektrických ohradníkov, ktorými sú rôzne druhy zvierat, s ktorými sme mali tú česť chvíľu pracovať. Zvieratá v žilinskej zoo sú rozdelené do 4 oblastí - Afrika, Ázia, Austrália a Amerika. Vďaka spolupráci a zavedeniu nášho systému inteligentného oplotenia vo viacerých výbehoch sme mali možnosť vidieť všetky oblasti so zvieratami z rôznych kontinentov.
Jednotlivé výbehy boli zabezpečené elektrickým oplotením poháňaným inteligentnými zdroji EDX. Okrem toho boli v každom výbehu umiestnené kontrolné Monitory MX10, ktoré merali napätie vo výbehu a odosielali údaje do centrálneho zariadenia Gateway WiFi GW100, ktoré je pripojené na internet prostredníctvom WiFi.
Pozrime sa teraz bližšie na zvieratá v jednotlivých výbehoch a zariadenia používané na ich zabezpečenie:
Dželady sú paviány, ale väčšinu svojho života trávia na zemi, kde zbierajú trsy trávy a len zriedka vyliezajú na stromy. Dospelé samce môžu dosiahnuť hmotnosť viac ako 20 kg. Žijú v skupinách pozostávajúcich zo samca a niekoľkých samíc s mláďatami.
V Zlíne majú dželady jeden z najväčších výbehov v Európe s rozlohou takmer 5 000 m². V zázemí dželad boli nainštalované dva inteligentné zdroje fencee energy DUO RF EDX150 s externou anténou, ktoré zabezpečujú bezproblémovú prevádzku s najkvalitnejším prenosom rádiového signálu medzi zariadeniami. Z bezpečnostných dôvodov boli nainštalované dva samostatné plotové okruhy, každý napájaný jedným generátorom. Spolu s generátormi sú umiestnené štyri kontrolné Monitory MX10, tzv. strážne psy, ktoré merajú napätie v plote, hlásia alarmy v prípade straty napätia a pomáhajú aj pri lokalizácii problémovej oblasti. Generátory a monitory boli pripojené k centrálnemu riadiacemu zariadeniu WiFi GATEWAY GW100.
Hyeny škvrnité pochádzajú z Afriky, najčastejšie sa vyskytujú v savanách, polopúšťach a horských oblastiach. Patria medzi najžravejších mrchožrútov, dospelý jedinec dokáže naraz zjesť až 14,5 kg mäsa. Žijú v usporiadaných klanoch s 5 až 30 jedincami a vládne im dominantná samica. Jedna svorka môže za noc prebehnúť až 80 km.
Hyeny majú členitý životný priestor v kopcovitom teréne. Ich výbeh má rozlohu takmer 400 m². Na napájanie elektrického ohradníka, ktorý udržiava hyeny v bezpečí ich výbehu, sa použili dva inteligentné generátory EDX150 s výkonom 15 J. Na elektrickom ohradníku boli umiestnené aj dva kontrolné monitory, ktoré v pravidelných intervaloch hlásili napätie v drôtoch. Technici tak môžu sledovať prípadné straty energie v elektrickom ohradníku. Generátory a monitory boli pripojené k centrálnemu riadiacemu zariadeniu, rovnako ako v prípade želiez.
Ide o veľmi obľúbený druh medveďa, ktorý je na rozdiel od iných medveďov aktívny predovšetkým za súmraku a v noci. Dospelý medveď meria úctyhodných 190 cm a môže vážiť až 140 kg.
Nie je teda divu, že medvede majú naozaj veľký výbeh s celkovou plochou 1890 m². Celý medvedí výbeh je tvorený veľkým výškovým rozdielom, betónovými stenami a elektrickým ohradníkom na vrchole steny. Výbeh bol zabezpečený dvoma inteligentnými zdroje energie EDX150 a tromi kontrolnými monitormi, ktoré ho rozdeľujú na 3 rôzne sektory. Monitory boli nainštalované v ťažšie prístupných oblastiach, aby monitorovali napätie v určitých sektoroch ohrady. Dozorcovia tak majú neustály prehľad o celom elektrickom ohradníku a v prípade najmenšej straty napätia pod nastavenú úroveň okamžite prostredníctvom monitora vedia, ktorý sektor hlási problém.
Vďaka kontrolnému monitoru pracovníci zistili príčinu problému spôsobujúceho pokles napätia. "V spoločnosti Bear Run sme často riešili problém s nízkym napätím a nevedeli sme rozpoznať, odkiaľ problém pochádza. Po inštalácii kontrolných monitorov sme zistili, že k poklesu napätia na rozvodnej skrini dochádza len vtedy, keď je po daždi a mokré konáre zaťažia určitý sektor rozvodnej skrine natoľko, že brána spustí alarm. Teraz už vieme, čo spôsobovalo tento problém. Prijali sme potrebné opatrenia na odstránenie vegetácie na niektorých miestach a všetko je teraz v poriadku." Pán Mizera opisuje riešenie problému.
Lev je jedným z najkrajších zvierat a často sa označuje za samotného kráľa zvierat. Ten v žilinskej zoo - lev konžský, je zriedkavo chovaný a ohrozený poddruh leva. Levy žijú v čriedach, ktoré majú 5 až 30 členov. Dospelý jedinec môže na jedno posedenie zjesť až 45 kilogramov mäsa.
Výbeh levov je podobne ako výbeh medveďov veľmi bezpečným miestom s niekoľkými stupňami ochrany. Ich výbeh má rozlohu takmer 1300 m². Naše elektrické RF oplotenie je najdôležitejším bezpečnostným prvkom výbehu. Celý elektrický ohradník bol rozdelený na dva okruhy. Na napájanie boli nainštalované naše najvýkonnejšie zdroje inteligentných ohradníkov EDX150 s externými anténami, ktoré zabezpečujú bezproblémový prenos RF signálu do centrálnej riadiacej brány. Dôvodom je, že veľká časť zariadení pre levy sa nachádza v skale, kde hrúbka steny presahuje 1 m. Na takýchto miestach odporúčame vždy nainštalovať externú anténu a zabrániť tak prípadným výpadkom RF signálu. Celé elektrické zabezpečenie monitorujú na rôznych miestach štyri kontrolné monitory, ktoré merajú elektrické napätie a dávajú chovateľom istotu, že šelmy sú bezpečne strážené.
A to najlepšie na záver. Tiger je najväčšia žijúca mačkovitá šelma a jedna z najväčších šeliem vôbec. Najmä tiger ussurijský je veľmi ohrozený druh, ktorý je na pokraji vyhynutia, a preto je prísne chránený. Jeho hmotnosť dosahuje až 300 kg a dĺžka tela až 280 cm. Tiger uprednostňuje samotársky spôsob života a do párov sa združuje len počas obdobia rozmnožovania.
Tiger má veľký a členitý výbeh s celkovou rozlohou takmer 1600 m². Vo výbehu pre levy boli nainštalované dva inteligentné plotové zdroje EDX150 s externými anténami. Technici zoo potom rozmiestnili 2 kontrolné monitory v najkritickejších oblastiach výbehu. Generátory a kontrolné monitory boli spárované s centrálnou bránou. Potom sa všetko starostlivo zakreslilo do mapovacej aplikácie fencee Cloud (pozri obrázok v galérii pod článkom).
Na záver si zhrňme druhú fázu implementácie a prevádzky systému Smart Farm v ZOO Zlín. V druhej časti projektu bolo zabezpečených 5 výbehov. Prakticky pri každom výbehu boli nainštalované dva samostatné elektrické ohradníkové okruhy, každý napájaný inteligentným zdrojom EDX150, a pri každom výbehu boli podľa potreby nainštalované kontrolné monitory. Celkovo teda bezpečnosť týchto piatich ohrád zabezpečuje 24 inteligentných RF zariadení, ktoré boli spárované s dvoma centrálnymi jednotkami GATEWAY WiFi GW100. Tie boli umiestnené v serverovni v sídle zoo. Zdroje elektrického ohradníka a centrálne riadiace jednotky boli ďalej doplnené externými RF anténami, aby sa zabezpečil bezproblémový prenos RF signálu aj v zlých podmienkach.
O celkovej spokojnosti s prevádzkou systému Smart Farm v piatich výbehoch s elektrickými ohradníkmi svedčia slová spokojného správcu elektrických ohradníkov.
"Systém Smart Farm splnil všetky naše očakávania. Najviac oceňujeme online monitorovanie, kde prehľadne vidíme stav jednotlivých ohradníkov. V neposlednom rade oceňujeme výraznú úsporu času jednotlivých chovateľov pri hľadaní poruchy v ohrade alebo pri bežných kontrolách, ktoré sme boli nútení robiť pred zakúpením vášho inteligentného systému."
Manažér elektrických ohradníkov Vlastimil Mizera
Prajeme všetkým zvieratám a návštevníkom ZOO Zlín príjemný pobyt a ďakujeme za túto cennú skúsenosť. Ak uvažujete o kúpe systému Modern Smart Farm, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odpovieme na všetky otázky a pomôžeme vám doladiť všetky detaily inštalácie.
V priloženej galérii nájdete ukážky z aplikácie fencee Cloud a tiež niekoľko fotografií zo ZOO.
Obrázky: Archív Zoo Zlín www.zoozlin.eu
Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou
Potrebujete poradiť? Jiří Stolín
Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.
Celý systém Chytré Farmy fencee Cloud je chránený úžitkovým vzorom č. 31675
Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.
Komentáre k článku
Vložte komentár