Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Chytrá Farma v Zoo Zlín II: Systém v prevádzke

Chytrá Farma v Zoo Zlín II: Systém v prevádzke

Zákazník

ZOO a zámok Zlín - Lešná
ZOO a zámok Zlín - Lešná

Umiestnenie

Zlín, Česká republika

O farme

6 zabezpečených výběhů s rozlohou 12 000 m²
30 zvířat Dželada hnědá, Hyena skvrnitá, Medvěd pyskatý, Lev koňžský, Tygr ussurijský, Jaguár americký
34 aktivních RF zařízení
14 uživatelů v aplikaci

So systémom Chytrá farma šetríme

3 hodiny denně
11 dní měsíčně
729 € měsíčně
8 739 € ročně
Návratnost
v horizontu 2 let
Chytrá Farma v Zoo Zlín II: Systém v prevádzke
"Systém Chytré Farmy nám velmi pomáhá a splňuje všechna očekávání, která jsme měli. Nejvíce si vážíme online dohledu a nepřetržité kontroly, díky které vidíme stavy jednotlivých ohrad a v neposlední řadě také ušetříme čas chovatelů při hledání závady na ohradě nebo při běžné kontrole."
Správce elektrických ohradníků Vlastimil Mizera

Je to už viac ako 8 mesiacov, čo sme v ZOO Zlín nainštalovali systém Modern Smart Farm na diaľkové ovládanie, nepretržité monitorovanie a prehľad elektrických výbehov. Jedným z hlavných cieľov implementácie systému bolo zefektívniť prácu jednotlivých zamestnancov a ušetriť ich čas.

Skôr ako opíšeme samotné jednotlivé výbehy, pozrime sa obrazne na výhody, ktoré systém pracovníkom priniesol. V súčasnosti je na stavbe aktívnych 34 zariadení RF. Všetky sú pripojené k systému fencee Cloud, ku ktorému má 17 zamestnancov prístup z mobilnej aplikácie. Všetky mapovania potom spravuje správca elektrických ohradníkov z jedného centrálneho počítača. Výsledkom inštalácie systému je úspora času 3 hodiny každý deň. Za jeden pracovný mesiac je to 11 pracovných dní. Ak sa zamyslíme nad finančným aspektom a prepočítame pracovné hodiny na peniaze, mesačná úspora je 18 207 Kč. Za celý pracovný rok je úspora viac ako 218 000 Kč, čo je viac ako polovica obstarávacej ceny. Obrovským prínosom celého systému v Zlínskej ZOO je predovšetkým: "Absolútne dokonalý prehľad o stave všetkých elektrických ohrád a úspora času chovateľov." Ako hovorí pán Mizera, správca elektrických ohradníkov v ZOO.

Ako hodnotia systém zamestnanci zoo?

O využívaní inteligentnej farmy v prevádzke, jej výhodách a možnostiach sme sa porozprávali s Vlastimilom Mizerom, manažérom elektrických ohradníkov. Z jeho rozprávania o celom systéme inteligentného ohradníka bolo už po niekoľkých vetách jasné, že je pre zoo významným prínosom a zefektívnením práce pre celý tím ošetrovateľov a technikov, ktorí s ním denne pracujú. Vďaka systému môžu teraz v zoo venovať viac času iným úlohám, než je každodenná starostlivosť o elektrické ohradníky, ktorá zahŕňa kontrolu správneho fungovania elektrického zabezpečovacieho systému. Pracovníci zoo získali dôveru v náš systém, ktorý ich okamžite upozorní na akúkoľvek neštandardnú situáciu. Systém Smart Farm fencee Cloud je teda skvelou ochranou nielen pre chov hospodárskych zvierat, ale aj pre zabezpečenie výbehov takýchto majestátnych zvierat, o ktorých budeme hovoriť ďalej.

Smart Farm v ZOO Zlín I.: Inštalácia systému

Smart Farm v ZOO Zlín I.: Inštalácia systému

"Systém Chytré Farmy s aplikací fencee Cloud nám umožní mít ohradníky nepřetržitě pod kontrolou a usnadní také odhalování konkrétního místa poruchy."
Ředitel Zoo Zlín Ing. Roman Horský
Celý príbeh

So systémom Chytrá farma šetríme

3 hodiny denně
11 dní měsíčně
729 € měsíčně
8 739 € ročně
Návratnost
v horizontu 2 let
Smart Farm v Zoo Zlín III: Pokračovanie úspešnej spolupráce - Jaguar Trek

Smart Farm v Zoo Zlín III: Pokračovanie úspešnej spolupráce - Jaguar Trek

„Nejvíc si vážíme online dohledu, kdy vidíme přehledně stavy jednotlivých ohrad. Můžeme být tedy naprosto v klidu, vše ovládáme a kontrolujeme ihned z telefonu, nebo počítače.“
Správce elektrických ohradníků Vlastimil Mizera
Celý príbeh

So systémom Chytrá farma šetríme

3 hodiny denně
11 dní měsíčně
729 € měsíčně
8 739 € ročně
Návratnost
v horizontu 2 let
Chytrá Farma - naozaj neskutočný pomocník pána Cieslara

Skutočne neuveriteľný pomocník pána Cieslara - Smart Farm

"Diaľkové ovládanie a kontrola elektrického ohradníka je naozaj neuveriteľnou pomocou. Ušetrí mi nervy a minimálne 50 % nákladov a času."
Ing. Roman Cieslar, místopředseda SCHOK
Celý príbeh

So systémom Chytrá farma šetríme

2 hodiny denne
7 dní v mesiaci
357 € mesačne
4 288 € ročne
Návratnosť
za 5 mesiacov
Poľnohospodárske družstvo Vlkov pod dohľadom spoločnosti Smart Farm

Farma Vlkov pod dohľadom systému Smart Farm

"S Chytrou Farmou mám jistotu, že všechny elektrické ohrady fungují správně. Neustálý dozor nad ohradníky nám značně zjednodušuje práci. Ohrady ovládám z telefonu odkudkoliv chci, v tom vidím velkou časovou úsporu."
zoo technik Josef Šmíd
Celý príbeh

So systémom Chytrá farma šetríme

2 hodiny denně
7 dní měsíčně
392 € měsíčně
4 683 € ročně
Návratnost
za 8 měsíců
Používanie chytrých elektrických ohradníkov v Združení chovateľov oviec a kôz - Smart Farm

Používanie chytrých elektrických ohradníkov v Združení chovateľov oviec a kôz - Smart Farm

"Co se týká pohotovostního režimu z hlediska nenadálých událostí tak ta aplikace v telefonu je k nezaplacení."
Ing. Jiří Huml, ředitel SCHOK
Celý príbeh

So systémom Chytrá farma šetríme

1 hodina denně
4 dny měsíčně
4 180 Kč měsíčně
50 160 Kč ročně
Návratnost
v 6 měsících
Inteligentné oplotenie farmy na ovčej farme Petrlák

Smart Farm s aplikáciou fencee Cloud na ovčej farme Petrlák

"Před pořízením chytrého zdroju fencee jsme museli pokaždé chodit ke vzdálenému zdroji ohradníku, nebo na někoho volat, aby nám napájení vypnul – následovala metoda pokus/omyl jestli je ohrada stále pod proudem nebo ne."
Majitel pan Vlastimil Petrlák
Celý príbeh

So systémom Chytrá farma šetríme

1 hodina denně
4 dny měsíčně
167 € měsíčně
2 007 € ročně
Návratnost
v 5 měsících
Smart Farm spríjemňuje každodenný život na ranči Cold River

Smart Farm spríjemňuje každodenný život na ranči Coldriver

"Ovládání ohradníku mobilním telefonem je super vychytávka. Člověku to dojde, až když si to sám vyzkouší. Jedním kliknutím vypnu zdroj kdykoliv chci. Předtím s tím musel pomáhat junior, který vždy běžel vypnout zdroj tlačítkem."
Majitel pan Eman Hanyk
Celý príbeh

So systémom Chytrá farma šetríme

1 hodina denně
28 hodin měsíčně
165 € měsíčně
1979 € ročně
Návratnost
v 5 měsících

 

V prípade poruchy sme okamžite informovaní

Nepretržitá kontrola elektrických ohradníkov s online monitorovaním - to sú výhody, ktoré zamestnanci pracujúci s fencee Cloud oceňujú najviac. Každý technik alebo ošetrovateľ zodpovedný za zvieratá v ohradách je vybavený smartfónom s aplikáciou fencee Cloud. Bežní chovatelia a ošetrovatelia majú z bezpečnostných dôvodov nastavený prístup na ovládanie používateľom s obmedzenou možnosťou ovládať vybrané funkcie aplikácie. "S príchodom systému Smart Farm sú ošetrovatelia a chovatelia povinní každé ráno skontrolovať jednotlivé ohrady v aplikácii a v prípade zistenia problémov začať prijímať opatrenia na ich odstránenie. Ja, samozrejme, kontrolujem jednotlivé koterce aj z počítača. Tam mám generátory a celé ohrady zakreslené na mapách a v prípade akejkoľvek neštandardnej situácie informujem technika o probléme a spoločne okamžite hľadáme riešenie. Oproti minulosti je to obrovská výhoda - v prípade poruchy o nej okamžite vieme a ideme na presné miesto problému, ktoré nám ukazuje mapová dokumentácia v aplikácii fencee Cloud."

Elektrické ohradníky v ZOO a ich obyvatelia

Pozrime sa bližšie na rôznych obyvateľov elektrických ohradníkov, ktorými sú rôzne druhy zvierat, s ktorými sme mali tú česť chvíľu pracovať. Zvieratá v žilinskej zoo sú rozdelené do 4 oblastí - Afrika, Ázia, Austrália a Amerika. Vďaka spolupráci a zavedeniu nášho systému inteligentného oplotenia vo viacerých výbehoch sme mali možnosť vidieť všetky oblasti so zvieratami z rôznych kontinentov.

Jednotlivé výbehy boli zabezpečené elektrickým oplotením poháňaným inteligentnými zdroji EDX. Okrem toho boli v každom výbehu umiestnené kontrolné Monitory MX10, ktoré merali napätie vo výbehu a odosielali údaje do centrálneho zariadenia Gateway WiFi GW100, ktoré je pripojené na internet prostredníctvom WiFi.

  • Gateway 1 zhromažďuje údaje o výbehoch hyeny škvrnitej, tigra ussurijského a medveďa pygmy prostredníctvom generátorov a monitorov.
  • Gateway 2 zbiera údaje o výbehoch dželady hnedej a leva konžského.

Pozrime sa teraz bližšie na zvieratá v jednotlivých výbehoch a zariadenia používané na ich zabezpečenie:

Dželada hnedý

Dželady sú paviány, ale väčšinu svojho života trávia na zemi, kde zbierajú trsy trávy a len zriedka vyliezajú na stromy. Dospelé samce môžu dosiahnuť hmotnosť viac ako 20 kg. Žijú v skupinách pozostávajúcich zo samca a niekoľkých samíc s mláďatami.

Zabezpečení výběhů v zoo Zlín pomocí systému Moderní chytré farmy fencee

V Zlíne majú dželady jeden z najväčších výbehov v Európe s rozlohou takmer 5 000 m². V zázemí dželad boli nainštalované dva inteligentné zdroje fencee energy DUO RF EDX150 s externou anténou, ktoré zabezpečujú bezproblémovú prevádzku s najkvalitnejším prenosom rádiového signálu medzi zariadeniami. Z bezpečnostných dôvodov boli nainštalované dva samostatné plotové okruhy, každý napájaný jedným generátorom. Spolu s generátormi sú umiestnené štyri kontrolné Monitory MX10, tzv. strážne psy, ktoré merajú napätie v plote, hlásia alarmy v prípade straty napätia a pomáhajú aj pri lokalizácii problémovej oblasti. Generátory a monitory boli pripojené k centrálnemu riadiacemu zariadeniu WiFi GATEWAY GW100.

Hyena škvrnitá

Hyeny škvrnité pochádzajú z Afriky, najčastejšie sa vyskytujú v savanách, polopúšťach a horských oblastiach. Patria medzi najžravejších mrchožrútov, dospelý jedinec dokáže naraz zjesť až 14,5 kg mäsa. Žijú v usporiadaných klanoch s 5 až 30 jedincami a vládne im dominantná samica. Jedna svorka môže za noc prebehnúť až 80 km.

Systém Moderní chytré farmy fencee chrání výběh s hyenami v zoo Zlín

Hyeny majú členitý životný priestor v kopcovitom teréne. Ich výbeh má rozlohu takmer 400 m². Na napájanie elektrického ohradníka, ktorý udržiava hyeny v bezpečí ich výbehu, sa použili dva inteligentné generátory EDX150 s výkonom 15 J. Na elektrickom ohradníku boli umiestnené aj dva kontrolné monitory, ktoré v pravidelných intervaloch hlásili napätie v drôtoch. Technici tak môžu sledovať prípadné straty energie v elektrickom ohradníku. Generátory a monitory boli pripojené k centrálnemu riadiacemu zariadeniu, rovnako ako v prípade želiez.

Ľadový medveď

Ide o veľmi obľúbený druh medveďa, ktorý je na rozdiel od iných medveďov aktívny predovšetkým za súmraku a v noci. Dospelý medveď meria úctyhodných 190 cm a môže vážiť až 140 kg.

Moderní chytrá farma fencee pro vzdálené monitorování a ovládání elektrických ohradníků s medvědy v zoo Zlín

Nie je teda divu, že medvede majú naozaj veľký výbeh s celkovou plochou 1890 m². Celý medvedí výbeh je tvorený veľkým výškovým rozdielom, betónovými stenami a elektrickým ohradníkom na vrchole steny. Výbeh bol zabezpečený dvoma inteligentnými zdroje energie EDX150 a tromi kontrolnými monitormi, ktoré ho rozdeľujú na 3 rôzne sektory. Monitory boli nainštalované v ťažšie prístupných oblastiach, aby monitorovali napätie v určitých sektoroch ohrady. Dozorcovia tak majú neustály prehľad o celom elektrickom ohradníku a v prípade najmenšej straty napätia pod nastavenú úroveň okamžite prostredníctvom monitora vedia, ktorý sektor hlási problém.

Vďaka kontrolnému monitoru pracovníci zistili príčinu problému spôsobujúceho pokles napätia. "V spoločnosti Bear Run sme často riešili problém s nízkym napätím a nevedeli sme rozpoznať, odkiaľ problém pochádza. Po inštalácii kontrolných monitorov sme zistili, že k poklesu napätia na rozvodnej skrini dochádza len vtedy, keď je po daždi a mokré konáre zaťažia určitý sektor rozvodnej skrine natoľko, že brána spustí alarm. Teraz už vieme, čo spôsobovalo tento problém. Prijali sme potrebné opatrenia na odstránenie vegetácie na niektorých miestach a všetko je teraz v poriadku." Pán Mizera opisuje riešenie problému.

Lev konžský

Lev je jedným z najkrajších zvierat a často sa označuje za samotného kráľa zvierat. Ten v žilinskej zoo - lev konžský, je zriedkavo chovaný a ohrozený poddruh leva. Levy žijú v čriedach, ktoré majú 5 až 30 členov. Dospelý jedinec môže na jedno posedenie zjesť až 45 kilogramov mäsa.

Zabezpečení výběhu se lvy ve Zlínské zoo pomocí chytrých ohradníků fencee - Moderní chytrá farma

Výbeh levov je podobne ako výbeh medveďov veľmi bezpečným miestom s niekoľkými stupňami ochrany. Ich výbeh má rozlohu takmer 1300 m². Naše elektrické RF oplotenie je najdôležitejším bezpečnostným prvkom výbehu. Celý elektrický ohradník bol rozdelený na dva okruhy. Na napájanie boli nainštalované naše najvýkonnejšie zdroje inteligentných ohradníkov EDX150 s externými anténami, ktoré zabezpečujú bezproblémový prenos RF signálu do centrálnej riadiacej brány. Dôvodom je, že veľká časť zariadení pre levy sa nachádza v skale, kde hrúbka steny presahuje 1 m. Na takýchto miestach odporúčame vždy nainštalovať externú anténu a zabrániť tak prípadným výpadkom RF signálu. Celé elektrické zabezpečenie monitorujú na rôznych miestach štyri kontrolné monitory, ktoré merajú elektrické napätie a dávajú chovateľom istotu, že šelmy sú bezpečne strážené.

Tiger ussurijský

A to najlepšie na záver. Tiger je najväčšia žijúca mačkovitá šelma a jedna z najväčších šeliem vôbec. Najmä tiger ussurijský je veľmi ohrozený druh, ktorý je na pokraji vyhynutia, a preto je prísne chránený. Jeho hmotnosť dosahuje až 300 kg a dĺžka tela až 280 cm. Tiger uprednostňuje samotársky spôsob života a do párov sa združuje len počas obdobia rozmnožovania.

Zabezpečení tygřího výběhu v zoo Zlín systémem Moderní chytré farmy fencee

Tiger má veľký a členitý výbeh s celkovou rozlohou takmer 1600 m². Vo výbehu pre levy boli nainštalované dva inteligentné plotové zdroje EDX150 s externými anténami. Technici zoo potom rozmiestnili 2 kontrolné monitory v najkritickejších oblastiach výbehu. Generátory a kontrolné monitory boli spárované s centrálnou bránou. Potom sa všetko starostlivo zakreslilo do mapovacej aplikácie fencee Cloud (pozri obrázok v galérii pod článkom).

Výsledok druhej fázy projektu

Na záver si zhrňme druhú fázu implementácie a prevádzky systému Smart Farm v ZOO Zlín. V druhej časti projektu bolo zabezpečených 5 výbehov. Prakticky pri každom výbehu boli nainštalované dva samostatné elektrické ohradníkové okruhy, každý napájaný inteligentným zdrojom EDX150, a pri každom výbehu boli podľa potreby nainštalované kontrolné monitory. Celkovo teda bezpečnosť týchto piatich ohrád zabezpečuje 24 inteligentných RF zariadení, ktoré boli spárované s dvoma centrálnymi jednotkami GATEWAY WiFi GW100. Tie boli umiestnené v serverovni v sídle zoo. Zdroje elektrického ohradníka a centrálne riadiace jednotky boli ďalej doplnené externými RF anténami, aby sa zabezpečil bezproblémový prenos RF signálu aj v zlých podmienkach.

Pokračovanie spolupráce po úspešnej implementácii systému Modern Smart Farm fencee Cloud v piatich výbehoch Zlínskej ZOO. Tentoraz išlo o zabezpečenie nového najväčšieho výbehu s jaguármi v Európe.

Prejsť na článok

O celkovej spokojnosti s prevádzkou systému Smart Farm v piatich výbehoch s elektrickými ohradníkmi svedčia slová spokojného správcu elektrických ohradníkov.

"Systém Smart Farm splnil všetky naše očakávania. Najviac oceňujeme online monitorovanie, kde prehľadne vidíme stav jednotlivých ohradníkov. V neposlednom rade oceňujeme výraznú úsporu času jednotlivých chovateľov pri hľadaní poruchy v ohrade alebo pri bežných kontrolách, ktoré sme boli nútení robiť pred zakúpením vášho inteligentného systému."

Manažér elektrických ohradníkov Vlastimil Mizera

fencee Cloud
15 J

Zdroj elektrického ohradníka fencee energy DUO RF EDX150

Zdroj energie: 230 V ~ / 12 V
Spotreba energie pri 230 V: 6 - 21 W
Spotreba energie pri 12 V: 200 - 1250 mA
397 €
Skladem
Detail produktu
fencee Cloud

Centrálne ovládacie zariadenie pre elektrické ohradníky FENCE WiFi GATEWAY GW100

Napájací adaptér: 230 V ~ / 50 Hz, 14 VDC
Spotreba: max. spotreba 300 mA
Záložné batérie: 9,6 V - 800 m Ah
198 €
Skladem
Detail produktu
fencee Cloud

Monitor MX10 monitorovacie zariadenie pre elektrický ohradník

Zdroj energie: 2 × batérie typu C LR14
Pripojenie k službe fencee Cloud: √
Magnetický ovládač: √
99 €
Skladem
Detail produktu

Externá anténa pre RF zariadenia pre elektrické ohradníky - 2 m

Vysielacia frekvencia: 869,525 MHz
Hmotnosť: 0,1 kg
31,70 €
Na sklade viac ako 5 ks
Detail produktu
fencee Cloud
8 J

Sada elektrického ohradníka Chytrá Farma - RF zdroj 8 J - WiFi Gateway - Monitor MX10 ZDARMA

Spotreba energie pri 230 V: 6 - 11 W
Spotreba energie pri 12 V: 200 - 750 mA
Výstupná energia: 8 J
516 €
Skladem
Detail produktu
Vytipované celkom 5 produkty

Prajeme všetkým zvieratám a návštevníkom ZOO Zlín príjemný pobyt a ďakujeme za túto cennú skúsenosť. Ak uvažujete o kúpe systému Modern Smart Farm, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odpovieme na všetky otázky a pomôžeme vám doladiť všetky detaily inštalácie.

V priloženej galérii nájdete ukážky z aplikácie fencee Cloud a tiež niekoľko fotografií zo ZOO.

Obrázky: Archív Zoo Zlín www.zoozlin.eu

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho :)

Komentáre k článku

Vložte komentár

Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou

*
*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.
Jiří Stolín

Potrebujete poradiť? Jiří Stolín

Prihláste sa na odber noviniek a nič vám neunikne.

Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.

utility model

Chránené úžitkovým vzorom

Celý systém Chytré Farmy fencee Cloud je chránený úžitkovým vzorom č. 31675

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.