Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Pachový plot alebo elektrický plot? Pomôžeme vám vybrať

Pachový plot alebo elektrický plot? Pomôžeme vám vybrať

Rozhodujete sa, ako ochrániť svoje polia, záhrady, pastviny alebo dokonca hospodárske zvieratá? Neviete, či bude lepšou voľbou elektrický ohradník alebo chemický odpudzovač zveri? Potom ste na správnom mieste. Nižšie nájdete všetky základné informácie vrátane výhod a nevýhod oboch zariadení.

Pachový alebo chemický ohradník je rýchle, lacné a účinné riešenie pre každého, kto chce minimalizovať škody spôsobené divou zverou a chrániť svoje územie. Pachový plot funguje na princípe špeciálnej peny alebo iného nosiča napusteného koncentrátom, ktorý prirodzene odpudzuje divú zver. Nosiče sa môžu aplikovať na ploty, stĺpy alebo stromy. Zásoby peny časom vytečú a vplyvom UV žiarenia uvoľnia pachy s rôznymi kombináciami zložiek. Odpudzujúci účinok na zmysly zveri je založený najmä na pachu dravca.

Elektrický ohradník zároveň chráni lokalitu pred zverou. Pri kontakte s ohradníkom dostane zver veľmi krátky intenzívny impulz (menej ako 0,0003 s) a v dôsledku toho si postupne vybuduje rešpekt pred elektrickým zariadením. V neposlednom rade je dôležité spomenúť, že ani jeden z typov oplotenia zveri neškodí.

Používanie pachového ohradníka

Pachové ohradníky sa používajú najmä na odsun zveri z nebezpečných miest, napríklad okolo ciest, ale aj na ochranu vašich polí, vinohradov alebo pasienkov pred lesnou zverou alebo kunou, lasicou a vydrou. Pachové ohradníky sa odporúča používať najmä na ťažko prístupných miestach a v oblastiach s vysokou hustotou vegetácie, kde by bolo ťažké inštalovať elektrický ohradník. Pena pachového ohradníka odpudzuje zvieratá v danej oblasti, a preto sa tam zvieratá nechcú zdržiavať.

S pachovým ohradníkom však úzko súvisí aj jeho údržba. Aby bola pena účinná, mali by ste ju správne aplikovať aspoň 2-krát ročne. Na penu sa potom aplikujú koncentrátové prípravky. V našej ponuke nájdete koncentráty proti čiernej zveri, srnčej zveri, kunám a lasiciam alebo koncentrát proti vydre na ochranu vašich rybníkov a jazier.

V ideálnom prípade by malo mať použitie chemického oplotenia nasledujúce účinky:

 • chránená oblasť nie je cieľovým miestom pre zver
 • zvieratá nemajú motiváciu zdržiavať sa v oblasti
 • zvieratá obchádzajú chránenú oblasť

Ponúkame kompletné osvedčené riešenie českých pachových ohradníkov PACHO-LEK® pre väčšinu druhov zvierat. Pachové ohradníky sa používajú na ochranu proti čiernej a srnčej zveri. Sú skvelé na ochranu proti kunám, lasiciam alebo vydrám. Spoľahlivo ochránia aj vaše záhrady, vinice alebo sady. Pachové ohradníky na ochranu proti srnčej zveri zachránia ročne stovky zvierat. Pachové ohradníky sa hojne…

Prejsť do kategórie

Aké sú výhody a nevýhody pachového oplotenia?

Hlavnými výhodami pachového ohradníka sú jeho nízke náklady a rýchle riešenie. Daný koncentrát aplikujete len prostredníctvom peny alebo iného nosiča na danom mieste. Vďaka tejto jednoduchosti inštalácie je pachový ohradník ideálny pre akékoľvek náročné terénne podmienky. Môže to byť rovina alebo kopcovitá oblasť s hustou vegetáciou.

Pachová zábrana však neposkytuje 100 % ochranu. Často možno hovoriť o počiatočnom šoku pre voľne žijúcu zver, a tak zariadenie môže skôr či neskôr úplne stratiť svoju účinnosť. Po prekonaní prvého stretnutia s pachovým ohradníkom nemusí mať zver problém sa k danej oblasti opäť priblížiť, najmä ak ide o záhon, na ktorom ste vypestovali nejaké dobroty. Po určitom čase je viac ako pravdepodobné, že zviera prestane venovať pachovému ohradníku najmenšiu pozornosť.

Z tohto dôvodu je dobré používať pachové ohradníky v kombinácii s elektrickým ohradníkom, ktorý je pri ochrane pôdy najspoľahlivejší. Veľmi dôležité je tiež dodržiavať pravidelnosť dopĺňania koncentrátu. Starostlivá údržba je teda hlavným negatívnym prvkom, pretože si musíte vyhradiť čas na prejdenie celého ohradníka a doplnenie nosičov.

{ANCHOR:use-pachovych-ohradení}

Kde sa používajú pachové ohradníky?

Pachové ohradníky sa vo veľkej miere používajú okolo ciest. Okrem toho sa však môžete stretnúť aj s pachovými ohradníkmi používanými na ochranu pozemkov, ako sú rybníky a jazerá alebo lúky a vinice. V poľnohospodárstve nachádzajú pachové ohradníky využitie nielen na ochranu pôdy, ale aj na ochranu zveri, napríklad jelenej zveri vo vysokej tráve.

S chemickými ohradníkmi sa veľmi často stretávame v Nemecku, kde sú od roku 1990 neoddeliteľnou súčasťou mnohých ciest. Dôsledok používania tohto zariadenia možno vidieť napríklad v percentuálnom znížení počtu kolízií so zverou. Zatiaľ čo priemer je 76 %, v jednotlivých prípadoch je zníženie až 100 %. Tento systém na odpudzovanie zveri sa používa aj v Českej republike, Rakúsku, Švajčiarsku a Španielsku.

Inštalácia pachového plota

Ako bolo uvedené vyššie, inštalácia je veľmi jednoduchá. Budete potrebovať len drevené kolíky, prípadne môžete použiť stromy, na ktoré sa pripevnia adaptéry pre nosiče. Nosiče umiestnite alebo naneste penu do adaptérov a potom na tri body na jednu sekundu aplikujte koncentrát pachovej látky. Pre účinnosť je dôležité udržiavať pravidelné dopĺňanie, a to až 4 × ročne. Nezabudnite na ochranné rukavice, aby ste sa vyhli kontaktu s chemikáliami.

Ako funguje elektrický ohradník?

Elektrický ohradník pôsobí ako fyzická aj psychická bariéra, a preto je veľmi účinný. Je vhodný pre kone, hydinu, ovce, psy, mačky a mnoho ďalších druhov zvierat. Slúži však aj ako ochrana pozemkov pred lesnou zverou. Správne zapojený elektrický ohradník poskytne spoľahlivú ochranu pred nežiaducimi škodami. Zariadenie sa skladá z generátora a ohradníka osadeného stĺpikmi a drôtmi. Generátor dodáva ohradovému vedeniu prúdové impulzy, ktoré sa vyznačujú vysokým napätím a krátkym trvaním. Šok je pre zviera veľmi nepríjemný, ale nespôsobuje žiadne škody. Hlavné je, že sa zviera rýchlo naučí rešpektovať elektrický ohradník.

Čo je dôležité pre správne fungovanie elektrického ohradníka? Prvým krokom je výber vhodného generátora. Rôzne modelové rady generátorov ponúkajú rôzne funkcie a vlastnosti. Generátor vyberajte podľa zvieraťa, dĺžky ohrady a závažnosti porastu.

(Výhody elektrického ohradníka)

Výhody elektrického ohradníka

 • Rýchla a jednoduchá inštalácia
 • Vodotesnosť
 • možno inštalovať aj okolo rybníka
 • žiadne zranenie zvierat
 • poskytuje dlhodobé bezpečnostné riešenie
 • chráni pred zverou aj pred zvieratami v ohrade
 • odolnosť voči poveternostným vplyvom

Ako nainštalovať elektrický ohradník?

Zriadenieelektrického ohradníka je rýchle a jednoduché. Postupujte podľa návodu a dodržiavajte pokyny pre správnu funkčnosť oplotenia. Pozrite si aj naše ukážkové video alebo si prečítajte ďalšie články z našej sekcie s radami. Množstvo ďalších užitočných rád nájdete aj na našom blogu, kde sa dozviete viac o výbere elektrického ohradníka pre konkrétne zviera. Ak si nie ste istí, neváhajte nás kontaktovať. Využiť môžete aj našich partnerov, ktorí sa zaoberajú profesionálnou inštaláciou elektrických ohradníkov.

Moderné inteligentné ohradníky pre farmy - ovládajte svoje ohradníky odkiaľkoľvek na svete

Aby sme vám ušetrili čas a náklady, vyvinuli sme celosvetovo jedinečné riešenie elektrického ohradníka. Svoje elektrické ohradníky tak môžete pohodlne ovládať a monitorovať odkiaľkoľvek na svete. Celý systém funguje bez SIM karty - stačí si teda bezplatne stiahnuť aplikáciu fencee Cloud z App Store alebo Google Play. Systém nie je obmedzený počtom zariadení.

Vďaka inteligentnej farme môžete jednoducho:

 • online skontrolovať aktuálny stav a informácie o všetkých spárovaných zariadeniach
 • zobraziť prehľadný prehľad nameraných hodnôt za posledných 7 dní
 • sledovať a upravovať hodnoty batérie, napätia, kvality zeme a výkonu, vypínať a zapínať jednotlivé zariadenia
 • nastaviť prahové hodnoty alarmu na jednotlivých ohradách
 • zobraziť zoznam všetkých pripojených zariadení
 • umiestniť zariadenia na konkrétne miesto pre jednoduchú orientáciu po inteligentnej farme, potom môžete z mapy kliknúť priamo na konkrétne zariadenie

Ako funguje moderná inteligentná farma?

Vďaka produktom inteligentnej farmy a technológii RF môžete svoje elektrické ohradníky pohodlne ovládať a monitorovať z mobilného telefónu prostredníctvom aplikácie fencee Cloud alebo z webového rozhrania počítača. To znamená, že nepotrebujete SIM kartu ani iné prevádzkové náklady, pretože informácie sa prenášajú prostredníctvom rádiovej frekvencie. Vďaka modernej farme vám stačí stabilné internetové pripojenie na ovládanie vašich ohradníkov odkiaľkoľvek.

Pre viac informácií o modernej farme odporúčame pozrieť si nasledujúce video. Môžete si tiež pozrieť náš miniveb o modernej inteligentnej farme alebo článok na našom blogu o živote s modernou farmou.

Aby sme našim zákazníkom ušetrili ešte viac nákladov a času pri práci s elektrickým ohradníkom, vyvinuli sme jedinečný a inovatívny systém diaľkového ovládania ohradníka. Vďaka systému Modern Smart Farm fencee môžete teraz ovládať a monitorovať svoje elektrické ohradníky na diaľku odkiaľkoľvek na svete.

Prejsť na článok

Ovládanie viacerých ohrád naraz

Na súčasné ovládanie viacerých ohrád ponúkame centrálne zariadenie FENCE GATEWAY GW100, pomocou ktorého môžete ovládať až 12 generátorov alebo kontrolných monitorov. Toto zariadenie možno jednoducho pripojiť k službe fencee Cloud, takže môžete ovládať elektrický ohradník z telefónu alebo webového rozhrania. Alternatívne budete môcť ovládať až 6 generátorov pomocou centrálneho zariadenia FENCE GATEWAY GW10. Toto zariadenie však neponúka možnosť pripojenia k službe fencee Cloud, takže nepočítajte s pohodlným ovládaním vašich ohradníkov odkiaľkoľvek na svete.

Centrálne ovládacie zariadenie FENCE WiFi GATEWAY GW100
ZĽAVA 15% s kódom LETO15

Centrálne ovládacie zariadenie pre elektrické ohradníky FENCE WiFi GATEWAY GW100

Zariadenie na diaľkové monitorovanie a ovládanie RF plotových zdrojov pomocou mobilného…

Ak si neviete rady, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme a poradíme. Môžete sa obrátiť na technické oddelenie na adrese info@fencee.cz alebo môžete využiť živý chat s našimi poradcami. Na záver odporúčame pozrieť si aj náš blog, kde nájdete ďalšie zaujímavé informácie o elektrických ohradníkoch, moderných inteligentných farmách a skúsenostiach našich zákazníkov.

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho :)

Komentáre k článku

Vložte komentár

Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou

*
*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.