Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Ako vybrať a zostaviť elektrický ohradník pre vydry

Ako vybrať a zostaviť elektrický ohradník pre vydry

Chováte ryby a obávate sa, že na ne čakajú vydry riečne? Nečakajte na škody a pripravte sa na návštevu tejto šikovnej šelmy vopred. Elektrický ohradník je ideálnou voľbou na ochranu vašich rybníkov a jazier. V nasledujúcich riadkoch vás prevedieme jeho výberom a ukážeme vám, ako rýchlo a jednoducho nastaviť elektrické vedenie.

Aké škody môžu spôsobiť vydry

Hoci je vydra riečna širokou verejnosťou považovaná za nádhernú lasicovitú šelmu, je najhoršou nočnou morou poľnohospodárov a rybárov. Vydra riečna, inak známa ako vydra európska, je totiž mäsožravec a živí sa až z 80 % rybami. Okrem toho sa môže živiť aj krabmi, rakmi, žabami, mladými vodnými vtákmi a malými cicavcami. V praxi sa často stáva, že v okamihu zničí celé kŕdle rýb a poľnohospodári ani nestihnú vyčísliť spôsobené škody.

Veľký vplyv na prípadnú reguláciu vydier má skutočnosť, že ide o silne ohrozené živočíchy, ktoré sú chránené podľa českých právnych predpisov. Ak potrebujete vydry riečne odohnať od svojho rybníka, jazera alebo iného pozemku, musíte to urobiť šetrne. Preto je skvelou voľbou elektrický ohradník, ktorý je ideálnou kombináciou účinnej ochrany a bezpečnosti. {ANCHOR:v-cem-mit-jasne-pred-výberom}

Na čo treba myslieť pred výberom elektrického ohradníka

Existuje niekoľko vecí, ktoré je dobré si ujasniť skôr, ako začnete vyberať elektrický ohradník. V prvom rade je to prostredie, v ktorom plánujete inštalovať vedenie. Kým pre záhradné jazierko obklopené nízkou trávou postačí zdroj s výkonom 0,3 J, na prevádzku elektrického ohradníka okolo väčšieho jazierka so zarastenými brehmi bude potrebný silnejší zdroj s výkonom aspoň 1 J.

Dôležitú úlohu zohráva aj dĺžka vedenia. Jednoducho povedané, čím dlhší plot staviate, tým výkonnejší zdroj je potrebný na zabezpečenie dostatočného napätia po celom jeho obvode. Ďalej si premyslite, či budete mať prístup k elektrickej energii v okolí vedenia. Ak áno, môžete si zaobstarať sieťový generátor. Ak však chcete zariadenie prevádzkovať len na batériu alebo ak očakávate, že váš generátor bude mať viacero funkcií a všestranné využitie, vyberte si kombinovaný zdroj napájania. V našom sortimente kombinovaných generátorov ich spoznáte pod skratkou DUO a môžu sa nabíjať zo siete (230 V) aj z bežnej batérie (12 V).

Náš tip: Máte v blízkosti plánovanej inštalácie prístup k elektrickej energii, ale je trochu vzdialená? Okrem kúpy generátora DUO máme pre vás aj ďalšie riešenie. Potrebné napätie môžete do plota dodať pomocou vysokonapäťového kábla, ktorý môže byť ukrytý v zemi. V tomto prípade postačí sieťový generátor.

Vhodné generátory pre elektrické oplotenie pre vydry

Elektrické oplotenie je jedným z najúčinnejších spôsobov ochrany nielen vydier, ale aj iných škodcov a predátorov, ako sú kuny, diviaky, vlci a lesná zver. Jeho základom je generátor, ktorý dodáva ohradníku potrebné napätie. Ak si nie ste istí správnym zdrojom pre elektrický ohradník proti vydre, máme pre vás niekoľko tipov.

Úplnou novinkou v našom sortimente sú kombinované generátory fencee mini DUO MD. Vyznačujú sa univerzálnym použitím a funkciou Power Save, ktorá umožňuje prepnúť generátor do úsporného režimu a podporiť tak životnosť pripojenej batérie. Môžete si vybrať napríklad model fencee mini DUO MD06 alebo výkonnejší model fencee mini DUO MD10. Prečítajte si o ďalších funkciách ľahkého prenosného generátora fencee mini DUO MD.

Stačí vám sieťové napájanie? Potom by vás mohol zaujímať rad fencee mini M, ktorý je špeciálne navrhnutý na ochranu pred malými škodcami, ako sú napríklad vydry. Napájacie zdroje fencee mini M sú vybavené tlačidlom ON/OFF, kontrolkou LED na signalizáciu prevádzky napájacieho zdroja a technológiou SafeShock, ktorá zabezpečuje maximálnu bezpečnosť celého pripojenia. Pozrite si napájacie zdroje fencee mini M03 alebo fencee mini M10.

Ak zostaneme pri napájacích zdrojoch, ktoré možno napájať len zo siete, existuje ešte jedna zaujímavá možnosť. Generátor elektrického plotu fencee power P10 sa vyznačuje nízkou spotrebou energie, výkonom 1 J, vysokou odolnosťou a bezpečnostnou technológiou SafeShock. Na ochranu pred vydrou bude úplne ideálnou voľbou, okrem iného aj preto, že ho môžete použiť na krátke, stredné a dlhé ploty s maximálnou dĺžkou 8 km. Zistite viac o výhodách generátorov siete fencee power P.

Potrebujete multifunkčný generátor s kombinovanou prevádzkou? Výstupný výkon 1 J, univerzálne použitie, LED svetlá, BARGRAF indikujúci výkon zdroja a možnosť prepínania napájania. Generátor fencee power DUO PD10 toto všetko ponúka. Veľkou výhodou je, že vďaka kombinovanému napájaniu môžete generátor používať aj na miestach bez prístupu k elektrickej energii.

Ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. V našej ponuke nájdete aj kombinované generátory fencee power DUO RF PDX, ktoré možno ovládať na diaľku pomocou diaľkového ovládača alebo mobilného telefónu. Na ochranu vydry je vhodný model fencee power DUO RF PDX10, ktorý zaujme najnovšou mikroprocesorovou technológiou, kombinovaným zdrojom, výkonom 1 J, možnosťou zníženia výstupnej energie na 50 %, LED svetlami, systémom BARGRAF a mnohým ďalším. Naše jedinečné RF generátory získali ocenenie Zlatý Klas 2019 za inovatívny prínos pre moderné poľnohospodárstvo. Pre viac informácií o systéme oplotenia Moderná inteligentná farma venujte pozornosť blogovej sekcii Život s modernou inteligentnou farmou.

Kompletné súpravy elektrického ohradníka pre vydru

Aby sme vám uľahčili proces výberu a nákupu, pripravili sme pre vás praktické súpravy elektrických ohradníkov pre vydry, ktoré obsahujú všetky základné komponenty potrebné na inštaláciu. V závislosti od vašich individuálnych potrieb si k súprave môžete zakúpiť aj rôzne príslušenstvo.

Potrebujete ochrániť svoje jazierko? Dobrou voľbou je kompletná súprava s generátorom energie a elektrickou mobilnou sieťou. Ak vás zaujal náš nový rad malých prenosných zdrojov energie, vyberte si súpravu s generátorom fencee mini DUO MD02 a 100 m káblom. Na dlhšie inštalácie elektrických ohradníkov môžete použiť súpravu s výkonnejším zdrojom fencee mini DUO MD10 a 200 m páskou.

Okrem uvedených kombinácií ponúkame aj špeciálnu súpravu elektrického ohradníka pre plus-mínus línie. Ak chcete, aby vedenie čo najviac splynulo s okolitým prostredím, bude pre vás ideálna súprava s generátorom mini M03 a nenápadným zeleným vodičom. Pre tých, ktorých prioritou je jednoduchá montáž a demontáž, ponúkame aj napájací zdroj a 50 m elektrickú sieť. Prezrite si celú našu ponuku kompletných súprav a nechajte sa inšpirovať.

Sprievodca inštaláciou elektrického oplotenia

Pri inštalácii elektrického oplotenia pre vydru máte niekoľko možností. Môžete sa rozhodnúť pre bežné zapojenie alebo pre takzvané plus-mínus zapojenie. Rozdiely možno pozorovať aj pri inštalácii elektrického ohradníka okolo rybníka, jazierka alebo na pozemku. (Základná inštalácia elektrického oplotenia)

Klasické zapojenie elektrického ohradníka na pozemku

Klasické zapojenie sa vykonáva natiahnutím 4 radov drôtov vo výškach 10 cm, 20 cm, 30 cm a 40 cm. Vhodným vodičom bude kvalitné lano alebo ohradníková páska. Pozrite si napríklad zelený drôt, vďaka ktorému bude celé vedenie vyzerať nenápadne a diskrétne. Na vytvorenie funkčného pripojenia môžete použiť aj elektrickú sieť. Medzi výhody elektrického ohradníkového pletiva patrí jednoduchá inštalácia a možnosť jeho premiestnenia alebo navinutia.

Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek vodiče, ďalším krokom je ich upevnenie. Na to sú potrebné plastové stĺpiky. Odporúčame zvoliť stĺpiky z recyklovateľného plastu alebo robustné drevené stĺpiky do rohov plota a na vstupné brány. Nemali by ste podceniť uzemnenie. Ak neviete, ako na to, náš prehľadný návod na uzemnenie elektrických ohradníkov je tu práve pre vás.

Pozor! Majte tiež na pamäti, že klasický elektrický ohradník je vhodný na inštaláciu na rovných plochách. Ak by bol nainštalovaný na hrboľatom povrchu, vydra v priehlbinách by ho mohla podrezať a zariadenie by nemuselo poskytovať dostatočne účinnú ochranu.

Plus-mínus spustenie elektrického ohradníka proti vydre

Hoci sa hovorí, že vydry sú na súši nemotorné, verte, že to nie je vždy pravda. Niektoré jedince vynikajú mimoriadnou obratnosťou a nemusia sa pohybovať len po súši. Práve preto bola vyvinutá takzvaná plus-mínus línia elektrického ohradníka, inak známa ako bezzemková línia. Jeho hlavnou výhodou je, že dáva zvieraťu odstrašujúci impulz, aj keď nie je v kontakte so zemou. Najčastejšie sa používa v boji proti kunám, lasiciam, túlavým mačkám a vydrám.

Aby ste vytvorili funkčné Plus-Minus spojenie, musíte viesť dva vodiče elektrického ohradníka paralelne vedľa seba. Snažte sa zabezpečiť, aby vydra nemohla preliezť zábranu bez toho, aby sa dotkla kladného aj záporného pólového vodiča. Ak sa chcete dozvedieť viac o fungovaní a používaní zapojenia Plus-Minus, prečítajte si skúsenosti pána Cetla, ktorý sa inštaláciou zapojenia Plus-Minus zbavil kuny na svojom podkroví.

Inštalácia elektrického ohradníka okolo rybníka

Ako sme už spomenuli, elektrické oplotenie sa široko používa na ochranu rybníkov a jazier. V tomto prípade je kľúčom k úspechu udržať generátor v suchu a nenechať ho ležať na zemi. Ideálne je namontovať generátor elektrického ohradníka aspoň 20 cm nad zemou pomocou lišty DIN. Dbajte tiež na to, aby sa vody nedotýkal žiadny vodivý predmet. Ďalšie informácie o inštalácii elektrického ohradníka okolo jazierka odporúčame navštíviť našu sekciu s radami.

Pozor. Pri inštalácii elektrického ohradníka v blízkosti vodných plôch by ste mali brať do úvahy aj náročnejšiu údržbu. Aby ste predišli zbytočným stratám napätia, nezabúdajte na pravidelné kosenie trávnika alebo iného porastu v oblasti plotu. v prípade nerovného terénu je vhodné použiť viac stĺpikov, aby čo najpresnejšie kopírovali terén. {ANCHOR:príslušenstvo pre elektrické ploty}

Užitočné príslušenstvo pre elektrický ohradník vydra

Chcete zabezpečiť jednoduché používanie a maximálnu účinnosť svojho elektrického ohradníka pre vydry? Zistite, aké príslušenstvo k elektrickému ohradníku pre vydry by sa vám mohlo hodiť:

Ešte stále si nie ste istí?

Ak máte ďalšie otázky (nielen) na tému výberu a inštalácie elektrického ohradníka pre vydru, radi vám poradíme. Môžete nás kontaktovať prostredníctvom telefónneho čísla +420 730 893 828 alebo e-mailovej adresy info@fencee.cz. Sme česká spoločnosť s viac ako 17-ročnými skúsenosťami s výrobou elektronických zariadení. Pre viac inšpirácie a užitočných informácií venujte pozornosť blogovej sekcii Elektrický ohradník ako ochrana pred divou zverou, kde sa dozviete napríklad, čo pomáha proti kunám v motore auta.

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho :)

Komentáre k článku

Vložte komentár

Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou

*
*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.