Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Ako chrániť okrasné jazierko a chovný rybník pred vydrami

Ako chrániť okrasné jazierko a chovný rybník pred vydrami

Jazierka a rybníky sú nielen okrasným prvkom, ale aj priestorom na chov rýb. Práve z tohto dôvodu sú častým terčom útokov vydry riečnej, pre ktorú sú ryby hlavným zdrojom potravy. Našťastie však existujú účinné preventívne opatrenia, ktoré možno prijať, aby sa predišlo vyčíňaniu vydier. V tomto článku sa venujeme účinným metódam ochrany hospodárskych rybníkov a jazier pred touto lasicovitou šelmou.

Škody spôsobené vydrou riečnou

Jediným druhom vydry, ktorý sa vyskytuje na našom území, je vydra riečna alebo vydra európska. Hoci je vydra na prvý pohľad roztomilá šelmička, mnohým poľnohospodárom alebo rybárom spôsobuje ťažko vyčísliteľné škody. Je to mäsožravec, ktorý obýva vodné aj suchozemské prostredie. Potravu vydry tvoria najmä ryby s veľkosťou od 10 do 30 cm. Nepohrdne však ani väčšími rybami alebo inými vodnými a suchozemskými živočíchmi, ako sú kôrovce, mäkkýše, obojživelníky a malé cicavce.

Lovný areál vydry riečnej siaha až do 30 km vodného toku. V noci, keď je vydra riečna najaktívnejšia, prejde až 10 km. Žiaľ, ani rybníky, ktoré bezprostredne nesusedia s vodným tokom, nie sú bezpečné. Vydra riečna môže po zotmení prejsť po súši pomerne veľkú vzdialenosť.

V praxi je vydra riečna prekvapivo rýchla. Takéto okrasné záhradné jazierko dokáže vyloviť za jednu alebo dve noci. Chovatelia si preto často všimnú, že vydra navštívila ich pozemok, až keď je neskoro. Okrem lovu rýb spôsobuje vydra aj iné škody. Znečisťujú okolité vodné plochy svojimi výkalmi a zvyškami rýb. Zdá sa tiež, že ryby, ktoré útok prežijú, trpia nadmerným stresom, ktorý môže v extrémnych prípadoch viesť až k úhynu.

Ochrana rybníkov a vodných nádrží alebo ako legálne vyhnať vydry

Z uvedeného vyplýva jediné - svoje ryby musíte pred vydrami chrániť, a to včas. Ak vydra v minulosti navštívila vaše jazierko alebo rybník, je pravdepodobné, že sa vráti. Ak nemáte s vydrami žiadne skúsenosti, pamätajte, že tí, ktorí sú pripravení, sa nestačia čudovať. Skúsenosti chovateľov sú bohužiaľ také, že vydry nie sú jedinou hrozbou pre ryby. To isté platí pre mačky a volavky, ktoré môžu v rybníkoch a jazerách napáchať podobné škody.

Dávajte si pozor! Zaujíma vás, ako sa zbaviť vydry riečnej? Nezabudnite, že ide o ohrozený druh, ktorý je osobitne chránený zákonom č. 114/1992 Zb. o ochrane prírody a krajiny, ako aj mnohými medzinárodnými dohovormi. Vydry je zakázané loviť, chytať do pascí s otrávenými návnadami alebo nástrahami, ani ich inak poškodzovať. Na to, ako vydry spoľahlivo a bezpečne odradiť, sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

Spoľahlivá ochrana vydier - kombinácia pachových a elektrických ohradníkov

Dvojitá ochrana vodných plôch, ktorá poskytuje 100 % ochranu pred vydrami. Ide o kombináciu pachového a elektrického ohradníka, vďaka ktorej sa už nebudete musieť obávať vydier čakajúcich na vaše KOI kapry, okrasné ryby alebo iné vodné živočíchy. Zatiaľ čo elektrický ohradník poskytuje trvalú a vysoko účinnú ochranu proti vydrám, pachový ohradník vyniká svojou väčšou flexibilitou, pretože ho možno použiť aj tam, kde je ťažké zriadiť a udržiavať elektrický ohradník. Tieto rôzne metódy prevencie sa spoločne dokonale dopĺňajú a poskytujú všestrannú ochranu vášho jazierka, rybníka alebo vodnej plochy. Prečítajte si viac o výhodách a rozdieloch medzi elektrickým a pachovým ohradníkom.

Ak máte radi jednoduché a praktické riešenia, vyberte si kompletnú súpravu na ochranu proti vydre so všetkými základnými komponentmi na dvojitú ochranu vašej vodnej plochy. Súprava okrem iného obsahuje generátor fencee mini M06 českej výroby a pachový ohradník PACHO-LEK na ochranu rýb pred vydrami.

Skvelé je, že pachový ani elektrický ohradník nenarušia estetický ráz vašej záhrady. Na inštaláciu elektrického ohradníka stačí použiť nenápadný zelený drôt a zelené stĺpiky, ktoré sú tiež súčasťou kompletnej sady, a nenápadný, plne funkčný ohradník bude realitou.

Náš tip: Často je potrebné chrániť autá pred vydrami. Na tento účel ponúkame špeciálnu elektrickú podložku do auta, ktorá ochráni vaše auto nielen pred vydrami, ale aj pred kunami a lasicami.

Sada pachového a elektrického ohradníka na vydru - sieťový zdroj elektrického ohradníka - lanko 100 m

Špeciálna sada pachových a elektrických ohradníkov na 100 % ochranu vodnej plochy pred…

Elektrická zábrana proti vydre

Elektrický ohradník poskytuje 100 % ochranu pred vydrami a na rozdiel od pachových ohradníkov pôsobí ako psychická a fyzická bariéra. Je to dlhodobá a účinná forma ochrany pred škodcami. Ďalšou významnou výhodou je, že elektrické oplotenie môže okrem vydier odradiť aj mačky a vodné vtáctvo(volavky).

Vhodné elektrické oplotenie rybníka

Už máte pachový plot a chcete si kúpiť elektrický? Alebo ste sa rozhodli len pre elektrický ohradník proti vydre? Na ochranu rybníkov a jazierok pred vydrami odporúčame napríklad súpravu elektrického ohradníka so sieťou alebo súpravu elektrického ohradníka s lanom. Okrem kompletných súprav elektrických ohradníkov ponúkame aj samostatné generátory a užitočné príslušenstvo. Ak nemáte v blízkosti vody prístup k elektrickej energii, ideálnou voľbou je kombinovaný generátor, ktorý môže byť napájaný z batérie aj zo siete. Pozrite si náš kompletný sortiment elektrických ohradníkov pre vydry.

Prejdite priamo na produkty Zdroje elektrických ohradníkov z modelového radu fencee mini M alebo fencee power DUO RF PDX spoľahlivo ochránia vaše rybníky a jazerá pred veľmi šikovnými vydrami. Ohradníky sú vhodné aj proti vodnému vtáctvu, napríklad volavkám. V závislosti od výberu konkrétneho zdroja môžete vytvoriť ohradník s dĺžkou až 70 km. Elektrické ohradníky sú vyrobené tak, aby boli…

Prečítajte si viac

Inštalácia elektrického ohradníka v blízkosti vody

Ak vás zaujíma, či je inštalácia elektrického ohradníka v blízkosti vody bezpečná, máme pre vás dobrú správu. Elektrické ohradníky vyrábame tak, aby boli bezpečné pre majiteľov rybníkov, rybárov a samozrejme aj pre zvieratá, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti. Cieľom elektrického ohradníka je zabrániť škodcom alebo predátorom v prístupe do určenej oblasti, nie im ublížiť. Tomu je prispôsobená intenzita prúdových impulzov. Inštalácia elektrického ohradníka okolo rybníka alebo inej vodnej plochy však prirodzene prináša určité špecifiká.

Podrobný návod na správny výber a inštaláciu elektrického ohradníka pre vydry nájdete v našom ďalšom článku na blogu. Dozviete sa v ňom, ako postupovať pri bežnej inštalácii, ako aj pri špeciálnom zapojení Plus-Minus, ktoré funguje bez uzemnenia. Nech už si vyberiete akýkoľvek typ inštalácie, vždy dodržiavajte pokyny pre správnu funkčnosť ohradníka.

Dbajte tiež na nasledujúce bezpečnostné opatrenia, vďaka ktorým bude prevádzka elektrického ohradníka efektívna, spoľahlivá a bezpečná aj v okolí vodných plôch:

 • generátor udržujte vždy v suchu
 • nikdy nenechávajte generátor ležať na zemi - namiesto toho ho namontujte aspoň 20 cm nad zemou pomocou lišty DIN
 • dbajte na to, aby sa žiadny vodič ani iný vodivý predmet nedotýkal vody
 • počítajte s tým, že údržba elektrického ohradníka bude náročnejšia - najmä v blízkosti prípojky je potrebné pravidelne kosiť trávu a iné porasty

Moderná inteligentná farma - ovládajte svoj elektrický plot na diaľku

Láka vás kúpa elektrického ohradníka, ale o niečo menej vás láka potreba pravidelne kontrolovať jeho prevádzku? Aby sme vám starostlivosť o elektrický ohradník čo najviac uľahčili, vyvinuli sme svetovo jedinečný systém Modern Smart Farm fencee.

Vďaka produktom Modern Smart Farm budete môcť ovládať svoj elektrický ohradník na diaľku, čo vám ušetrí veľa času, námahy a peňazí. Namiesto toho, aby ste museli každé ráno vstávať a fyzicky kontrolovať elektrický ohradník, môžete použiť centrálne zariadenie FENCE WiFi GATEWAY GW100, ktoré bude na diaľku kontrolovať zdroje napätia za vás. Monitor MX10 bude za vás monitorovať vstupy a kritické body na ohradníku.

Pomocou zariadenia Modern Smart Farm budete môcť ovládať svoj elektrický ohradník odkiaľkoľvek, kde máte pripojenie na internet, a navyše si môžete byť istí, že v prípade poklesu napätia vás systém bude okamžite informovať o poruche. Diaľkovo ovládaný generátor elektrického ohradníka DUO RF PDX10 môžete použiť napríklad na ochranu pred vydrami .Prečítajte si viac o tom, aké ďalšie výhody ponúka Chytrá Farma fencee Cloud.

Aby sme našim zákazníkom ušetrili ešte viac nákladov a času pri práci s elektrickým ohradníkom, vyvinuli sme jedinečný a inovatívny systém diaľkového ovládania ohradníka. Vďaka systému Modern Smart Farm fencee môžete teraz ovládať a monitorovať svoje elektrické ohradníky na diaľku odkiaľkoľvek na svete.

Prečítajte si viac

Pachový ohradník proti vydrám

Keďže vydry majú veľmi dobre vyvinutý čuch, pachový plot je skvelý spôsob, ako im zabrániť v prístupe k vode. Pachové ohradníky proti vydrám sú obľúbené pre svoje nízke náklady a jednoduché použitie v náročnom teréne. Na druhej strane treba brať do úvahy, že neposkytuje 100 % ochranu, takže často slúži skôr ako doplnkový spôsob ochrany.

Ako repelent proti vydre funguje

Ako už názov napovedá, pachový ohradník uvoľňuje do okolia výbehu zapáchajúcu látku, ktorá odpudzuje škodcov od návštevy konkrétneho priestoru. Je dôležité vedieť, že rôznym škodcom sú nepríjemné rôzne pachy. Preto na ochranu rýb pred vydrami používajte len špeciálne koncentráty, ktoré sú proti nim určené.

Na vytvorenie funkčného pachového plotu proti vydrám budete potrebovať nasledujúce komponenty:

 • drevené koly - ideálne sú drevené koly v tvare hranola s minimálnou dĺžkou 1 meter, zatlčené 20-30 cm hlboko do zeme s priloženým adaptérom
 • adaptér na pachový nosič - slúži na upevnenie pachového nosiča na drevený kôl, chráni nosič pred dažďom a mechanickým poškodením, sťažuje odcudzenie pachového ohradníka - odporúčame kovový adaptér BIO10 na pachový nosič
 • pachový nosič
  • Pachový nosič BIO10-S 20 ks - polymérový materiál s nepravidelným tvarom a otvorenými pórmi. Šetrný k životnému prostrediu, biologicky odbúrateľný, s hnojivými účinkami.
  • Nosič pachov BIO10-PO 10 ks - polymérny materiál s pravidelným tvarom. Odolný voči UV žiareniu, biologicky rozložiteľný a šetrný k životnému prostrediu.
  • Nosič zápachu PU pena - polyuretánová pena s otvorenými pórmi a vhodnými difúznymi vlastnosťami na aplikáciu pachových ohradníkov.
 • Pachový prostriedok - koncentrát pachového prostriedku proti vydrám, spoľahlivo odpudzuje vydry od lovu rýb v rybníkoch, jazerách a jazierkach.

Inštalácia pachového plotu na ochranu pred vydrami

Máte všetko, čo potrebujete? Potom môžete začať so samotnou inštaláciou. Na dosiahnutie maximálnej účinnosti pachového ohradníka proti vydrám odporúčame nasledujúce kroky inštalácie.

Začnite pripevnením adaptéra k drevenému stĺpiku, prípadne ku kmeňu stromu, konáru alebo plotu. Potom do adaptéra vložte pachový nosič. Jednotlivé pachové nosiče by mali byť umiestnené približne 10 metrov od brehu a 5 metrov od seba po obvode vodnej plochy. V ďalšom kroku aplikujte koncentrát pachovej látky na troch miestach na jednu sekundu. Aby bola pachová bariéra účinná čo najdlhšie, odporúčame tento postup opakovať aspoň štyrikrát ročne. Pri inštalácii pachovej bariéry si uvedomte, že pracujete s chemikáliami, a preto by ste mali používať ochranné pomôcky.

Drevený kôl pre pachový ohradník 100 × 2,2 × 2,5 cm

Rozmer: 100 × 2,2 × 2,5 cm
Materiál: Drevo
1,05 €
Dočasne nedostupné
Detail produktu

Adaptér na pachový ohradník pre nosič pachov BIO10

Hmotnosť: 20 g
Rozmer: 60 × 70 × 45 mm
Materiál: list
1,00 €
Na sklade viac ako 5 ks
Detail produktu

Nosič pachovej látky BIO10-S - 20 ks

Hmotnosť: 70 g
V balení: 20 ks
9,15 €
Na sklade viac ako 5 ks
Detail produktu

Nosič pachovej látky BIO10-PO - 10 ks

Hmotnosť: 50 g
Rozmer: 55 × 35 × 45 mm
V balení: 10 ks
8,65 €
Na sklade viac ako 5 ks
Detail produktu

Pachový ohradník nosič pachovej látky PU pena - 750 ml

Hmotnosť: 850 g
Materiál: polyuretánová pena na báze aromatických izokyanátov
17,70 €
Na sklade viac ako 5 ks
Detail produktu

Pachový ohradník na vydru - ochrana jazierka - 250 ml

Pachový ohradník odpudzuje vydry, ktoré sa pohybujú v okolí chovných rybníkov, jazier a…

21,80 €
Na sklade viac ako 5 ks
Detail produktu
Vytipované celkom 6 produkty

Stále si nie ste istí?

Ak chcete získať viac informácií o tom, ako vybrať a nainštalovať pachovú zábranu pre konkrétne zviera alebo ako použiť elektrický ohradník na ochranu pred divou zverou, neváhajte si prečítať naše ďalšie články na blogu. Množstvo praktických informácií nájdete aj v našej sekcii Rady.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa (nielen) boja proti vydre pomocou elektrických a pachových ohradníkov, neváhajte nás kontaktovať. Sme česká spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu generátorov pre elektrické ohradníky a má bohaté skúsenosti s ochranou zvierat a pôdy pred predátormi. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom e-mailovej adresy info@fencee.cz alebo telefónneho čísla +420 730 893 828.

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho :)

Komentáre k článku

Vložte komentár

Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou

*
*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.
Jiří Stolín

Potrebujete poradiť? Jiří Stolín

Prihláste sa na odber noviniek a nič vám neunikne.

Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.